KÖSEOĞLU: SU OLMADAN ÜRETİMİ ARTIRAMAZ VE 83 MİLYON İNSANIMIZI DOYURAMAYIZ!

Bu haber 08 Ocak 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, “Elimizde olmayan ve çözüm bulamadığımız tek şey kuraklık” ifadeleriyle yaşanan su sıkıntısının çiftçiyi zorlayacağını söyledi. Köseoğlu, “Türkiye, mevsim normallerinin altında düşen yağış ve su kullanımında hatalar nedeniyle son yılların en kurak dönemini yaşıyor. Baraj ve göllerde su seviyeleri hızla düşerken uzmanlar, önümüzdeki süreçte su kıtlığı ve tarımsal kuraklık gelişeceği uyarısında bulunuyor. Su olmadan üretimi artıramayız ve 83 milyon insanımızı doyuramayız. Her yıl nüfusumuz 1,250 bin civarında artıyor 2023 yılında 86 milyon 2040 yılında 100 milyonu aşacağı hesaplanmakta insanlarımızı hiç bir ülkeye muhtaç olmadan doyura bilmemiz için verimi ve kaliteyi artırmamız. Çiftçimizin para kazanmasını sağlayıp köyünde tutmamız şart” dedi.

BU YIL ÇOK KURAK GEÇTİ̇ İKİ̇ AYIN TOPLAMI 4 MM YAĞIŞ OLDU

Köseoğlu, “2020 yılı çok sorunlu geçti ama 2021 e de kötü başladık 2020 yılı Eylül 3 mm Ekim 0,9 mm Kasım 2,0 mm Aralık 17,6 mm yağış alırken uzun yıllar ortalaması eylül ekim kasım aralık ortalaması 30,2 mm olurken bu yılın ortalaması 9,7 mm 2021 ocak ayında aldığımız 20 mm yağış tarımsal kuraklığı nispeten atlatmış gözükse de yüzde on tohumda kaybın olduğunu tahmin ediyorum. Çok kurak geçti̇ iki̇ ayın toplamı 4 mm yağış oldu” dedi.

BİZ YAŞTAKİLERİN HİÇ GÖRMEDİĞİ̇ DON OLAYI YAŞADIK

Köseoğlu, “ Kasım ayının son haftası biraz yağmur yağdı. Nisan ayinin kurak geçmesi̇ 24 Nisan da Sakarya ve porsuk çayının kesilmesine neden oldu 2020 yılı 23 Mayıs da uzun yıllardır görülmeyen biz yaştakilerin hiç görmediği̇ don olayı yaşadık. Polatlı’mızda 27 köyümüzde 278 çi̇ftçi̇mi̇zi̇n 21.635 dekar çerezlik kabak, dane mısır, kavun, kuru fasulye, şeker pancarı zarar gördü. Buğdayların geneli̇ çiçeklenme dane tutma dönemi̇ olduğundan don vurdu. 11 Haziranda başlayan yağmurlar 21 Haziran’a kadar devam etti. beraberinde doluda yağdı yaklaşık 40 bin dekar alanda dolu ve sel zararı var” dedi.

KÖSEOĞLU: KURAKLIK İNSANOĞLUNUN MÜCADELE EDEMEYECEĞİ TEK ŞEY

Polatlı’da şu anda ilkbahar mevsimi gibi bir mevsim yaşadıklarını ve havanın neredeyse hergün güneşli olduğuna dikkat çeken Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, “Geç ekilen buğdaylar açısından iyi bir durum ancak gelecek açısından kaygılıyız. Sadece Polatlı’yı baz almadan baktığımızda tüm komşu bölgelerimiz ve İç Anadolu Bölgesi, ülke genelinde kuraklık söz konusu. Kuraklığın ortadan kalkması için yağışa ihtiyacımız var. Yağışın da devamlılığı olmalı. Yıllardan beri söylediğimiz gibi küresel ısınma, suyun yanlış kullanımı, bilinçsiz su kullanımı bunlar en büyük etkenlerimiz. Gökpınar Barajı’nın devreye sokulmaması gibi pek çok etken birleştiğinde tarımın korkulu rüyası ne üretim, ne kalite sadece kuraklık oluyor. Çünkü bizim çiftçimiz kaliteli ürün yetiştirme ve bilinçli çiftçilik yapma konusunda son derece donanımlı ve iyi. Ancak kuraklıkla başa çıkacak bir yeteneğe insan olarak sahip değiliz. Elimizde olmayan ve çözüm bulamadığımız tek şey kuraklık” diye konuştu. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.