KÖSEOĞLU POLATLI’NIN TARIMSAL GELİŞİMİNİ ANLATTI

Bu haber 20 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Ankara Tarımdan sorumlu Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, Kaymakam Murat Bulacak Ankara İl Tarım Müdürü Bülent Korkmaz, TKDK İl Koordinatörü Emre Yeniay, ve Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü Polatlı Ziraat Odasını ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette Polatlı Ziraat Odasının faaliyetlerinden bahseden Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu Polatlı da kurulan Sebze Kurutma Tesisi, Yürütülen çalışmalar ve Polatlı çiftçisinin sorunlarından bahsederek , “Oda olarak üretim fazlası sebze ve meyvenin çöpe gitmemesi için çalışmalarımız var. Ankara Kalkınma Ajansından aldığımız destek ile sebze ve meyve kurutma tesisi kurduk. Tesisimizi faaliyete geçirdik, Tarım Bakanlığı’ndan üretim iznini aldık, markamızın isim patentini aldık. Ankara’nın ilçelerinden elma armut sebze toplayıp kurutuyoruz Torku mağazalarının reyonlarında Polatlı Ziraat Odası Revan makası ile satışa sunuldu. “ dedi.

ÇÖPE ATTIĞIMIZ 220 BİN TON SOĞANI, SOĞAN İŞLEME TESİSİ İLE KURTARABİLİRİZ

Köseoğlu, “Polatlı’mız ülkemiz soğan üretiminin yüzde 25’ni üretiyor ama çiftçimiz para kazanamıyor. Üretim maliyetleri çok yüksek. Polatlı’mızda soğan ekilen 85 bin dekar alnın üretim maliyeti 255 milyar bu maliyeti makineleşerek 150 milyara düşürme imkanımız var. Uygun koşullarda depolarımız olmadığından en az yüzde 10 fire veriyoruz. Bu da 220 bin ton demektir sağlıklı otomatik havalandırmalı depolar ile bu kaybın önüne geçebiliriz. Sayın Valim ülke olarak çöpe attığımız 220 bin ton soğanı, Soğan İşleme Tesisi ile kurtarabiliriz.” dedi.

ÜLKEMİZİ BAKLİYAT İTHALATINDAN KURTARMAK ESAS AMACIMIZ

Köseoğlu, “Bakliyat üretiminde de Polatlı’nın birinci olması için çalışmalarımız var. 2020 yılında TMO 2 bin 700-3 bin 300 aralığında fiyat açıkladı ancak iklim koşullarından dolayı kalite ve verim düşük kaldı. TMO’nun alım baremlerine girmemesinden ofis alamadı tüccar da alım fiyatlarını 2 bin 400’lere çekti. Polatlı Ziraat Odası olarak Ankara’nın tüm ilçelerinde 3.30 dan nohutları alacağız diye açıklama yaptık. Ankara’nın 16 ilçemizde 446 ton nohutu çiftçimizden aldık. Biz piyasaya girince tüccar fiyatını 4 liralara çıkardı. Küçük bir dokunuşumuz yetti. Aldığımız 446 ton nohutu Polatlı’da ki depolarımıza çektik. Ankara Büyükşehir Belediyesinin talebi oldu. Nohutu Ankara Büyükşehir Belediyesine sattık. Şimdi Polatlı’da nohut tekrar bir talepleri oldu. Sosyal ve ekonomik açıdan yardıma muhtaç ailelere dağıtmak üzere iki kilogramlık paketler halinde bunun ihalesini yaptı. İhaleyi Polatlı Ziraat Odası olarak biz aldık. 446 ton nohutu 2 kiloluk paketlere hazırlayıp 2 ay içinde Ankara Büyükşehir Belediyesine teslim edeceğiz. İki kilo saatte 3 ton kapasiteli volumetrik otomatik bir paketleme makinesi aldık ziraat odamıza. Bu makineyi almaktaki esas amacımız önümüzdeki yıllarda çiftçimizin üretmiş olduğu bakliyatın katma değerini yükseltmek. Çiftçimizin para kazanmasını sağlayıp üretimini arttırmak ülkemizi bakliyat ithalatından kurtarmak esas amacımız. Polatlı ziraat odası revan markası ile nohutlarımız market raflarında yerini alacak.” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.