KÖSEOĞLU: KURAKLIK BİTKİSEL ÜRETİMDEN HAYVANCILIĞA KADAR HERŞEYİ ETKİLER!

Bu haber 31 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Yağış miktarının yetersiz olması nedeniyle Polatlı çiftçisi tarımsal kuraklık ile karşı karşıya. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, tarımsal kuraklığı değerlendirdi. Ürünlerde rekolte düşüşü yaşanacağını belirten Köseoğlu, kuraklığın hayvancılık sektörünü de etkileyeceğini söyledi.

ÜRÜNLER KURAKLIKTAN BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ

Yağışların yetersiz olmasından dolayı sadece Polatlı değil ülke genelinde tarımsal kuraklık yaşandığını söyleyen Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu; “Kuraklık, üretimi ciddi oranda etkileyen afetlerin başında geliyor. Ne yazık ki pandemiyle mücadele ettiğimiz 2020- 2021 yılı üretim sezonunda bir de kuraklığın yol açtığı kayıplarla karşı karşıya kaldık. Bu dönemde çiftçilerimizin yoğun emek vererek ürettikleri ürünler, kuraklıktan büyük zarar gördü. Kayıpların etkisi sürmeye devam ediyor. Ülkemizde son yıllarda kış yağışları yetersiz. Bu yılda sezonun başından itibaren ülke genelinde beklenen yağışlar gerçekleşmedi. Bunun sonucunda tarımsal kuraklık ile karşı karşıya kaldık.” dedi.

MAYIS YAĞIŞLARI YETERSİZ KALDI

Kuraklığın çiftçinin verdiği emeğin yetersiz kalmasına sebep olduğunu belirten Köseoğlu; “Mayıs yağışları yetersiz olunca kuraklığın etkileri arttı. Yaşanan kuraklık, üretim sezonunda harcanan emeğin, kullanılan tohumun, atılan gübrenin ve ilacın karşılıksız kalmasına neden oldu. Bu durum üretim maliyetlerini de artırdı. Bu sezon maliyetlerin artmasında özellikle gübre fiyatlarında yüzde 90’a varan artışlar da etkili oldu. Nisan ve mayıs ayında aşırı sıcak esen rüzgâr, toprak yüzeyini kuruttu ve kuraklık zararını artırdı. Üretim döneminin başladığı 1 Ekim 2020–30 Nisan 2021 döneminde yağışlar normale göre yüzde 23,6, geçen yıla oranla ise yüzde 18,6 azaldı. Mayıs ayında da beklenen yağışlar gelmeyince kuraklığın sebep olduğu zarar iyice arttı. Bazı bölgelerimizde haziran ayında yeterli yağış görülmediği takdirde kuraklığın boyutu ciddi oranlara ulaşacak.” dedi.

BUĞDAY VE ARPA CİDDİ ZARAR GÖRDÜ

Buğday ve arpanın kuraklıktan zarar gören ürünlerin başında yer aldığını söyleyen Zekai Köseoğlu; “Mayıs ayında kuraklıktan en fazla zarar gören ürünler arpa, buğday ve kırmızı mercimek oldu. Yeni ekilen mısır, soğan, şekerpancarı, nohut, yeşil mercimek ve yem bitkileri gibi ürünler de kuraklıktan etkilendi. İkinci ürün ekilişlerinde de sıkıntı olması bekleniyor. Şayet mayıs ayında yeterli yağış alınabilseydi buğday rekoltesi 18 milyon tonun üzerinde, arpa rekoltesi de 7,5 milyon ton civarında olabilirdi. Yeterli yağış gelmediği için rekolte beklentisi de değişti. Buğdayda 18 milyon tonun, arpada 7 milyon tonun ve mercimekte ise 250 bin tonun altında bir rekolte tahmin ediliyor. Özellikle buğday, arpa ve mercimekte nisan ve mayıs yağışları çok etkilidir. Bu nedenle bu ürünlerin üretiminde büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Hasat zamanı yaklaşırken bazı bölgelerde mayıs ayının sonuna kadar yeterli yağış olmadığı için biçerdöver giremeyecek yerler bulunuyor.” dedi.

KURAKLIK HAYVANCILIĞI DA ETKİLEYECEK

Kuraklığı sadece tarımı değil hayvancılık sektörünü de etkileyeceğini belirten Köseoğlu; “Kuraklığın yalnızca tarımı değil hayvancılığı da büyük ölçüde etkileyeceğini belirten Köseoğlu; “Saman hayvancılıkta en fazla kullanılan kaba yem kaynağıdır. Hububatta yaşanan kayıp ve bitki boylarının kısa kalması saman arzında sıkıntı yaşanmasına neden olabilecektir. Polatlı’da görülen kuraklık bu bölgeden saman temin eden yerler için sıkıntı oluşturacaktır. Saman fiyatlarının fahiş oranlarda yükselmemesi için saman arzına yönelik tedbirler alınmalı, özellikle stoklamaya yönelik girişimler önlenmelidir. Hububat yan ürünü olan kepekte de ton fiyatının şimdiden artmaya başladığı görüldüğünden gerekli tedbirlerin biran önce alınması gerekmektedir. Hayvancılığın en önemli kaliteli kaba yem kaynaklarından biri de yem bitkileridir. Kuraklığın etkili olduğu illerde bu ürünlerde verimin de olumsuz etkilendiği görülmektedir. İç Anadolu Bölgesi başta olmak üzere meralarda yağış yetersizliğinden dolayı önemli ölçüde ot kaybı yaşanmış ve bitki boyları çok kısa kalmıştır. Kuraklığın hayvancılıkta da yükselen maliyetlerin daha da artmasına neden olabileceği görülmektedir. Üreticilerimizi bu dönemde üretimde tutmak için maliyetleri düşürücü, arz açığı olan ürünlerde arzı dengeleyici, ürün satış fiyatlarının sürdürülebilir olmasını sağlayıcı tedbirler alınmalıdır. Geçimini hayvancılıkla sağlayanlar, yem fiyatlarını karşılayamadıkları için hayvanlarını satarak veya kestirerek sektörden çıkmakta, ahırlar boşalmaktadır.” dedi.Haber/ ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.