KÖSEOĞLU: HUZURUMUZUN VE MUTLULUĞUMUZUN TEK TEMİNATI “TARIM” SEKTÖRÜDÜR

Bu haber 14 Mayıs 2022 saat 8:01 'de eklendi.

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, 14 Mayıs Çiftçiler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında Polatlı ve ülkenin tarımı hakkında da bilgi veren Başkan Köseoğlu, “Ülkemiz insanını doyuran, besleyen sektörün mensupları olarak çiftçilerimizin bu anlamlı gününü kutluyor, çiftçilerimizin üretimde kalması için her türlü tedbirin acilen alınmasını talep ediyoruz.” dedi.

ÇİFTÇİMİZİN PARA KAZANMASINI SAĞLAYIP KÖYÜNDE TUTMAMIZ ŞART

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu yazısında şu ifadelere yer verdi; “Birleşmiş milletler verilerine göre; dünyada açlık ve yetersiz beslenme yüzünden her gün 17 bin, her yıl 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor. 900 milyon kişi her sabah açlıktan ölme riskiyle güne başlıyor. Her yıl nüfusumuz 1,2 milyon  civarında artıyor ve 2023 yılında 86 milyon 2040 yılında ise 100 milyonu aşacağı hesaplanmakta. İnsanlarımızı hiç bir ülkeye muhtaç olmadan doyurabilmemiz için verimi ve kaliteyi artırmamız, Çiftçimizin para kazanmasını sağlayıp köyünde tutmamız şart. Her vatandaşımız şunu iyi bilmeli ki; Tarımın ihmal edilemeyecek bir sektör olduğunu her vatandaşımıza anlatmamız gerekir. Hepimizin  amacı çocuklarımıza tarımda ve gıdada kimseye muhtaç olmadan kendi kendine yeten huzurlu bir ülke bırakmak olmalı. Ülkemiz tarımı öylesine büyük; öylesine önemli bir sektör ki, ürettiği ürünlerle birçok sektörün doğmasına yaşamasına vesile oluyor.”

TARIM SEKTÖRÜMÜZ VE ÇİFTÇİLERİMİZ ÇOK ÖNEMLİ

“Ülkemizde; 200 bin Bakkal ve Market, 75 bin Kahvehane, 50 bin Lokanta, 30 bin ruhsatlı fırın var. 113 Ticaret Borsası, 722 Un Fabrikası, 400 Yem Fabrikası, 90 Bulgur Fabrikası, 33 Bisküvi Fabrikası, 30 Şeker Fabrikası, 25 Makarna Fabrikası, Ülkemizde her gün 550 Pazar kuruluyor 850 bin kişi çalışıyor. Ülkemizde 200 civarında hal var ve binlerce hal çalışanı var. Ülkemizde tarım sektörü 120 milyon ton ürün üretiyor ve 12 milyon kamyona bir seferlik iş veriyor. Tekstil sektörü, tarımsal makine üreten sanayi sektörü, tarımla ilgili devasal kuruluşlar sadece Tarım Bakanlığının  yaklaşık 150 bin personeli var. Tarım insanlarımızın ekmek kapısı olmuş en önemlisi 85 milyon insanımızın 40 milyon turistin 5 milyon mültecinin karnını doyurmasıdır. TÜİK verilerine göre tarım ülke nüfusunun yüzde 20 sini istihdam ediyor deseler de  yukarıda saydığım sektörlerden dolayı bu oran yüzde 50-60’ları bulur. Böylesine önemli ülkemiz insanını doyuran, böylesine istihdam yaratan tarım sektörümüz ve çiftçilerimizin çok önemli olduğunu düşünüyorum .Bunun için tarım ülkemizde çiftçilik yapan 2 milyon 200 bin çiftçimizin derdi olmamalı, ülkemizde yaşayan 83 milyon vatandaşımızın kaygısı olmalı.”

ÇİFTÇİMİZİN NE ÜRETİM GARANTİSİ NE DE GELİR GARANTİSİ VAR

“Ankaramız tarımsal arazi varlığı olarak ülkemizin ikinci büyük ili, Polatlımız ise 2 milyon 200 bin dekar tarım arazisi ile Ankara’mızın en büyük tarımsal potansiyeline sahip ilçesi çiftçimiz her yıl;  1,5 milyon dekar hububat ekiyor ve ortalama 600 bin ton ürün üretiyor. 23 bin dekar nohut ekimiyle 3 bin 500 ton nohut üretiyor. 2 bin dekar kimyon ekimiyle 200 ton üretiyor. 20 bin dekar kanola ekimiyle 7.000 ton üretiyor. Üretimin yoğun oluşu, çiftçimizin kaliteli buğday üretmesi, Polatlı ticaret borsasını güçlü hale getiriyor. 30’un üstünde il ve ilçeden hububat geliyor. Yıllık bir milyon tonun üzerinde ürün borsamızda işlem görüyor. Polatlımızda tarımsal üretimin yoğun oluşu tarımsal sanayinin gelişmesine de neden olmuştur. 11 tane un fabrikamız, 4 tane yem fabrikamız, 100’ün üzerinde tarımsal makine ekipman üreten, bakımını ve servisliğini yapan firma kurulmuş, Tarımın sigortası hayvancılıktır. Çiftçinin köyden kopmamasının, çiftçiye köye bağlamanın tek nedeni hayvancılık. 3 bin civarında hayvansal işletmeyle; 100 bin büyükbaş, 270 bin küçükbaş, 3,5 milyon kapasiteli etlik tavuk, 180 bin adet yumurta tavuğu, 2 tane mezbaha, Hayvansal dışkılardan elektrik üretimi yapan 3 tane biyogaz tesisi vardır. Tarımsal üretimin yoğun oluşu, iş gücü kullanımını da artırıyor. Sadece soğan ve pancarda 2 milyon kişiye bir günlük iş veriliyor. Üretilen ürünlerin nakliyesi için 150.000 kamyona  bir günlük iş veriliyor. Ülkemiz için bu kadar önemli bir sektör olmasına rağmen çiftçimizin ne üretim garantisi ne de gelir garantisi var. Tüm zorluklara rağmen üreten çalışan istihdam yaratan çiftçilerimizin “14 mayıs dünya çiftçiler günü’nü kutluyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.