KÖSEOĞLU: ÇİFTÇİMİZİN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Bu haber 23 Temmuz 2020 saat 8:05 'de eklendi.

Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı’nın kurumasıyla birlikte Polatlı’daki bürokratlar ve tarım temsilcileri harekete geçerek Ankara Valisi Vasip Şahin başta olmak üzere Eskişehir DSi 3. Bölge Müdürlüğü başta olmak üzere 2 gündür çok ciddi mesai harcıyor. Polatlı Postası Gazetisi’nin “Ankara Valiliği’ndegündem Sakarya ve Porsuk Çayı” başlıklı haberinin ardından görüşmeler başladı ve su sorununun çözülmesi için istişare edilirken, fikirler ortaya konarak ortak yol bulabilmek için çaba harcanıyor. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, yağışların yıl ortalamasının altında kalması sebebiyle, çiftçinin ekonomik zarara uğradığını belirterek şu açıklamalarda bulundu. Köseoğlu, “2004 yılında sulama yatırım kredileri faizlerinin sıfıra indirilmesiyle, Polatlı’mızda 150 bin dekar olan sulanan alan günümüze geldiğimizde ise çiftçimizin çok büyük yatırımlar yaparak 360 bin dekarlara çıkarttı. Su kullanımının artması yağışların yıllar ortalamasının altında kalması yağış ikliminin değişmesi genelde Mayıs ve Haziran’da yağması sel olup akması toprağın suyu tutmamasına neden oluyor” dedi.

İKİ NEHRİMİZDE SU AKMIYOR

 Köseoğlu, “ 2008 yılından buyana kesilen porsuk çayı ve Sakarya nehri milyarlarca lira sulama yatırımı yapan çiftçimize çok büyük ekonomik zararlar vermiştir vermeye de devam etmektedir. Çiftçimizin dayanacak gücü tahammülü kalmamıştır. Gökpınar barajı bu yıl içinde bitirilip su tutmaya başlaması son derece önemlidir. Bu senede 20 gündür her iki nehrimizde de su akmıyor çiftçimiz çaresizlik içinde ürünlerinin kurumasını seyrediyor” dedi.

NE YAPABİLİRİZ DİYE FİKİRLERİ ORTAYA KOYDUK

 Köseoğlu, “Mahsullerin zarar görmemesi için 20 Temmuz 2020 tarihinde ilçe tarım müdürümüz muhtarlar derneği başkanımız kooperatif başkanlarımız muhtarlarımızdan oluşan bir heyetle tarım il müdürümüze gittik. Vali yardımcımız Recep Erkılıç ve tarı il müdürümüz Bülent Korkmaz’la ne yapabiliriz? Konusunda fikirlerimizi ortaya koyduk. Çıkan sonucu Sayın Valimiz Vasip Şahin’e gidilerek anlatıldı. Eskişehir valisini arayarak görüştü. 21 Temmuz 2020 tarihinde Eskişehir DSİ de bölge müdürü, Ankara tarım il müdürü Polatlı ilçe müdürü Eskişehir Tarım il müdürü Eskişehir’in tüm tarım ilçe müdürleri Polatlı’dan giden heyetle toplantı düzenlendi” dedi.

HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAK

 Köseoğlu, “ Porsuk çayı ve Sakarya nehrinden su kullanan tüm köyler mevcut suyu paylaşarak, münavebeli bir şekilde kullanarak, bu sezonu az zarar görerek bitirmek için uymayanlara kabahatler kanununa göre, ceza yazılması elektrik kesintisi dahil her türlü önlem ve tedbirin uygulanacağı yararlı fayda sağlayacağını düşündüğüm bir toplantı gerçekleşti.” dedi.

30 MİLYONA İHTİYAÇ VAR

 Köseoğlu, “ Bu çalışmalarda bizlere destek olan Ankara Valimiz Vasip Şahin Ankara milletvekillerimiz Fatih Şahin, Mevlüt Karakaya, Bülent Kuşoğlu, Kaymakamımız Mahmut Nedim Tuncer’e, Belediye Başkanımız Mürsel YIldızkaya’ya Ankara tarım il müdürümüz Bülent Korkmaz’a İlçe Başkanlarımız, Aysel Demir ve Uğur Güngör’e ilçe tarım müdürümüz Burhanettin Sütcü’ye teşekkür ediyorum. Toplantıya katılanların ortak fikri kalıcı çözümün Gökpınar barajının bu sene bitirilmesi 30 milyon gibi paraya ihtiyaç olduğu para temin edildiği takdirde bu sene bitirileceği ve su tutmaya başlayacağıdır” dedi. HABER/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.