KÖŞE YAZISI 30-04-2022 BÖCEKLER HAYATIMIZDA KRİTİK ÖNEME SAHİP

Bu haber 30 Nisan 2022 saat 12:21 'de eklendi.

Böcekler gezegenimizin geleceği için kritik öneme sahiptir. Haşere türlerini kontrol altında tutmaya ve besin maddelerini toprağa salmak için ölü maddeleri parçalamaya yardımcı olurlar. Uçan böcekler aynı zamanda meyveler, baharatlar ve – en önemlisi çikolata sevenler için – kakao da dahil olmak üzere birçok büyük gıda ürününün temel tozlayıcılarıdır.

Böcek sayılarının keskin bir düşüşte olduğunu gösteren artan sayıda rapor bu nedenle acil bir endişe kaynağıdır. Böcek biyoçeşitliliğinin kaybı, bu hayati ekolojik işlevleri riske atabilir ve bu süreçte insan geçim kaynaklarını ve gıda güvenliğini tehdit edebilir. Yine de dünyanın büyük bir bölümünde, böcek azalmalarının gerçek ölçeği ve doğası hakkında bilgimizde boşluklar var.

Dünya, iklim değişikliği ve habitat kaybının ikiz tehdidi nedeniyle böcek türlerinde yıkıcı bir “gizli” çöküşle karşı karşıya olabilir.

UCL’nin Biyoçeşitlilik ve Çevre Araştırmaları Merkezi , dünya çapında şimdiye kadarki en büyük böcek azalma değerlendirmelerinden birini gerçekleştirdi ve yaklaşık 6.000 bölgeden bir milyon örneğin dörtte üçünü değerlendirdi.

Nature’da yayınlanan yeni çalışma, iklim stresi altındaki tarım arazilerinin, ortalama olarak böcek sayısının yalnızca yarısına ve doğal yaşam alanlarına göre %25 daha az böcek türüne sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Böcek azalmaları, iklim değişikliği ve habitat kaybının birleşik etkilerinin en derin şekilde yaşandığı tropikal ülkelerdeki yüksek yoğunluklu tarım arazilerinde en fazladır.

Dünyadaki tahmini 5,5 milyon türün çoğunluğunun bu bölgelerde yaşadığı düşünülüyor – yani gezegenin en büyük böcek yaşamı bolluğu, biz farkına bile varmadan çöküş yaşıyor olabilir.

Daha az kimyasal kullanarak çiftçiliğin yoğunluğunu azaltmak, daha fazla ürün çeşitliliğine sahip olmak ve bazı doğal yaşam alanlarını korumak, habitat kaybının ve iklim değişikliğinin böcekler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilir.

Gölgede yetiştirilmiş kahve veya kakao satın almak gibi tüketiciler olarak yaptığımız seçimleri göz önünde bulundurmak, dünyanın iklim açısından en hassas bölgelerindeki böceklerin ve diğer canlıların korunmasına da yardımcı olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.