KÖŞE YAZISI 29-09-2022 HALKA ARZ

Bu haber 29 Eylül 2022 saat 11:44 'de eklendi.

Artık spor otomobil üreticisi Porsche AG’nin hisseleri de borsada işlem görmektedir. Ama aynı zamanda çok eleştiri var.
Halka arz, bir şirketteki hisselerin ilk kez halka açık olarak satın alınabilmesidir. İlgilenen yatırımcılar, şirket tarafından belirlenen bir fiyat aralığında teklif verebilirler. Ancak, bir şansları olup olmayacağı hiçbir şekilde kesin değildir, çünkü talep genellikle arzdan daha yüksektir. Bu durumda, satın almak isteyen yatırımcıların hisselerin yalnızca bir kısmını almaları veya hiç almamaları söz konusu olabilir. Tahsisten sonra ihraç edilen paylar borsada işlem görür.
Çoğu durumda, önemli bir neden, şirketin halka açılmasının finansmanıdır. Hisse satışından elde edilen gelir şirkete akarsa, özsermaye – sözde özsermaye – güçlendirilecektir.Ancak, her halka arzda ilgili şirket hisse satışından para almaz, çünkü yeni hisse teklif edilmediği durumlar da vardır. Daha sonra, mevcut hissedarlar olarak adlandırılan önceki sahiplerin hisseleri, halka arzın bir parçası olarak satılır.Karışık formlar da yaygındır. Bu durumda şirket yeni hisse ihraç eder, ancak önceki büyük hissedarlar da hisselerden vazgeçer.Efsanevi Porsche 911 spor otomobiline dayanan Porsche AG’nin sermayesi 911 milyon hisseden oluşuyor. Bunların yarısı oy hakkı olan adi hisseler ve yarısı oy hakkı olmayan imtiyazlı hisselerdir. Önceki tek sahibi Volkswagen, her bir sandık ve tercihin dörtte birini satıyor. Ancak sadece imtiyazlı paylar da borsada işlem görmektedir; adi hisse senetleri için borsa kotasyonu planlanmamaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.