KÖŞE YAZISI 29-08-2022 CIA VE RUSYA

Bu haber 29 Ağustos 2022 saat 11:18 'de eklendi.

1990’ların başında, Senatör Patrick Moynihan, CIA’nın kaldırılması için kampanya yürüttü. Zeki kampanyacı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın istihbarat işlevlerini devralması gerektiğini düşündü. Onun için gizlilik çağı sona ermişti.

Moynihan, New York Times’ın görüş yazısında şunları yazdı: “İstihbarat topluluğu, 30 yıl boyunca Sovyet ekonomisinin büyüklüğü ve büyümesi konusunda birbirini takip eden başkanları sistematik olarak yanlış bilgilendirdi… Analistlerimiz bir şekilde Sovyet dünya görüşünü içselleştirmişlerdi.”

Moynihan, Ocak 1995’te CIA Yasasının Kaldırılması tasarısını tanıtan konuşmasında , İngiliz yazar John le Carré’nin, Leonid Brejnev ve haleflerinin Sovyetler Birliği’ne ve ardıllarına karşı soğuk savaşta zafere CIA’nın katkıda bulunduğu fikrini küçümsemesine atıfta bulundu. Le Carré, “Sovyet İmparatorluğu, hayaletler adamın Kremlin’deki odasını tıkadığı veya Bayan Brejnev’in banyosuna kırık cam koyduğu için dağılmadı” diye yazmıştı.

Bu, 1947’de kuruluşundan bu yana CIA’in en düşük noktalarından biriydi İki ana hedef düşünülerek oluşturuldu: Sovyet yayılmacılığını engellemek ve ikinci dünya savaşı sırasında Japonların Pearl Harbor’a yaptığı gibi başka bir sürpriz saldırıyı önlemek. Moynihan’ın CIA’i kapatma kampanyası sonuçta başarılı olmasa da, teşkilatın artık amaca uygun olmadığı ve kısıtlanması gerektiği konusunda kesinlikle yaygın bir algı vardı.
Soğuk savaş boyunca birçok kişi komünizmle mücadeleyi CIA’in varlık nedeni olarak görmüştü. Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle ​​birlikte , teşkilatın rolü daha az açıktı ve istihbaratı çarpıttığı ve tek bir ideolojik bakış açısına “açıkça teşvik ettiği” için ağır eleştirilere maruz kaldı: kör anti-komünizm. Moynihan, soğuk savaş olmadan CIA’in “artık gerçekten ihtiyaç duyulmayan bir soğuk savaşçı kadrosu için bir tür emeklilik programı” olacağını öngördü.

Ancak otuz yıl sonra Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgali, Rusya’nın dünyanın istikrarına yönelik tehdidini yeniden ABD dış gündeminin en üst sıralarına yerleştirdi. Şu anda CIA’den sorumlu zorlu bir Kremlinolog ve Donald Trump’ın başkanlık resminden (en azından şimdilik) çıkmasıyla, ajansın ABD’nin bu “ yeni soğuk savaşa ” tepkisinde etkili bir oyuncu olması beklenebilir .

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.