KÖŞE YAZISI 25-03-2022 RUTİNİ KIRMAK

Bu haber 25 Mart 2022 saat 17:20 'de eklendi.

Frieiburg Psikoloji ve Ruh Sağlığının Sınır Alanları Enstitüsü’nden zaman araştırmacısı Marc Wittmann, Yeni Zelanda’dan Alaska’ya kadar tüm yetişkinlerin aşina olduğu fenomeni şöyle açıklıyor: “Her hafta aynı şeyi her hafta, sabah işe , akşam televizyon karşısında yaparsam ve sonra bu yıla dönüp baktığımda, zaman hızla geçmiş gibi görünüyor. Monotonluk, yaşanılan zamanın kısalmasına neden olur.” Çocuklar ve gençler ise hala zamanın bolluğu içinde yaşarlar: Her gün, renkli ve kalıcı bir şekilde hafızalarına kazınan yeni bir şey görürler, duyarlar, tatlar ve hissederler. . Geriye dönüp baktığımızda, ilk yılların anıları sonsuz bir şekilde uzanıyor.

Yıllar geçtikçe ve artan deneyimle, derin deneyimler kaçınılmaz olarak daha nadir hale gelir: ilk öpücük unutulmaz kalır. Ama uzun süreli bir evlilikte bininci iyi geceler öpücüğü? Ve vurgular ne kadar nadir olursa, zamanın atlı karıncası o kadar hızlı döner. Küçük bir güvence: Wittmann’ın bir çalışmada bulduğuna göre, 60 civarında bir platoya ulaşılıyor. “O andan itibaren yavaşlama yok ama hızlanma da yok.”

Ama döner kavşak nasıl durdurulur? Değişken bir yaşamla! Yeni şeyler, bir çocuğun veya gencin zaman algısını yakalamak artık mümkün olmadığında bile, zamanı uzatan hatıraları filizlendirir. Wittmann, “Örneğin, 12 ila 16 yaş arasındaki dört yılda, gelişim psikolojisi açısından o kadar çok şey oluyor ki, artık 42 ila 46 yaşında deneyimlenemiyor” diye vurguluyor.

Bununla birlikte, rutinleri kestiğimizde zamanın geçişi yavaşlar. Bunlar küçük şeyler olabilir: sokakta bir yabancıyla konuşmak, tanıdık olmayan bir otobüs hattıyla daire çizmek, alışveriş yaparken aynı rotadan sapmak. Belki her zaman yeni bir dil, bir müzik aleti, bir zanaat öğrenmek istediniz? Göreyim seni! Seyahat etmek aynı zamanda zenginleştiricidir – ve bunun dünya çapında bir gezi olması gerekmez: Kendi şehrinizde bir turist turunda, bir sonraki köye otostop yaparken veya bir etkinliği ziyaret ettiğinizde de yeni şeyler deneyimleyebilirsiniz. senin için alışılmadık.

Duyguların özellikle kalıcı bir etkisi vardır: beyne ve dolayısıyla zaman deneyimine yazılırlar. Katılan, yardım eden, başkalarının hayatlarına katılan ve başkalarının kendi hayatlarına katılmasına izin veren herkes, uzun süre hatırlanacak yoğun anlarla ödüllendirilecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.