KÖŞE YAZISI 24-06-2022 İNGİLTERE VE ÇOCUK FELCİ VİRÜSÜ

Bu haber 24 Haziran 2022 saat 11:55 'de eklendi.

Tıpkı maymun çiçeğinin 2022 için yeni virüs korkusu olacağını düşündüğümüz gibi, Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) , kuzey ve doğu Londra’da kanalizasyonda tekrarlanan çocuk felci virüsü tespiti vakası ilan etti. Çocuk felci için tekrarlanan pozitif okumalar, bölgede devam eden bir enfeksiyon ve muhtemelen bulaşma olduğunu gösteriyor. Birleşik Krallık 2003’ten beri çocuk felcinden ari olarak ilan edildiğinden bu beklenmedik bir durum. İşte bilmeniz gerekenler.

Poliomyelit (çocuk felci), tarihsel olarak tüm dünyada felç ve ölüme neden olan yıkıcı bir hastalıktır. Sinir sistemindeki hücrelere zarar verebilen küçük RNA virüsleri olan poliovirüslerden kaynaklanır.
Üç tip çocuk felci virüsü vardır ve bir tip tarafından enfeksiyon veya aşılama diğerine karşı koruma sağlamaz. Tip 1 poliovirüs salgınlara neden olmaya devam etti, ancak tip 2 ve 3 ile bulaşma aşılama ile başarıyla durduruldu.Çocuk felci virüsü solunum damlacıkları ile bulaşır, ancak virüse sahip birinin dışkısıyla temas eden yiyecek veya sudan da bulaşabilir.

Normal sıcaklıklarda günlerce yaşayabilir. Kalan son salgınlar, aşılarla ulaşılması zor olan sanitasyonun zayıf olduğu alanlarla ilişkilendirilmiştir. Afganistan ve Pakistan, vahşi çocuk felcinin hala endemik olduğu ve virüsün diğer ülkelere yayılmasını durdurmak için eradikasyon programlarının hedef aldığı tek iki ülke.
Çocuk felcinin ortadan kaldırılmasında aşılar çok önemli olmuştur. 2021’de dünya çapında 700’den az vaka bildirildi .

İngiltere’de enjekte edilen çocuk felci aşısı kullanılmaktadır. İnaktive virüs (IPV) içerir ve bağışıklı kişiyi felçten korumada güvenli ve etkilidir, ancak bağırsakta yerel bağışıklığı indüklemede daha az etkilidir, bu nedenle aşılanmış kişiler yine de enfekte olabilir ve bulaşıcı virüs yayabilirler, olmasalar bile. semptomları kendileri gösterirler.

IPV, birey için mükemmel koruma sağlar, ancak kötü sanitasyon koşullarında bir salgını kontrol etmek için yeterli değildir. Canlı ancak zayıflatılmış virüs içeren oral çocuk felci aşısı (OPV) bu amaç için idealdir. OPV, damla damla uygulanır ve uygulanması için eğitimli personel veya steril ekipman gerektirmez, böylece daha fazla topluluğa ulaşabilir.

Bu aşı, güçlü bağırsak bağışıklığını indükleyebilir ve vahşi çocuk felci virüslerinin yayılmasını önleyebilir. Canlı virüs içerdiği için bağışıklı kişinin yakın temaslarına yayılabilir ve onları da koruyabilir. Ayrıca IPV’den daha ucuzdur.

OPV kullanmanın dezavantajı, zayıflamış virüsün mutasyona uğraması ve nadir durumlarda felce neden olan varyantlara geri dönebilmesidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.