KÖŞE YAZISI 22-04-2022 İKİ ŞEHİR

Bu haber 22 Nisan 2022 saat 17:59 'de eklendi.

Endonezya, başkentini Java adasındaki Jakarta’dan Nusantara adlı Borneo adasındaki yeni bir orman şehrine taşımayı planlıyor.
Cakarta başını suyun üstünde tutmak için mücadele eden bir şehir. Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nde kentsel tasarım alanında doçent olan Eka Permanasari, “Her iki taraftan da – nehirden ve karadan saldırıya uğradı” diyor.

Şehir , iklim değişikliğiyle daha da kötüleşen ve düzenli olarak şiddetli sele neden olan aşırı miktarda yağışa maruz kalıyor. Bununla birleştiğinde, şehrin altındaki akiferlerden büyük miktarda yeraltı suyu çekilmesi Jakarta’nın batmasına neden oluyor. “Cakarta’nın kuzeyine giderseniz yolun yanındaki evlerden daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Permanasari, diğer bazı bölgelerde aslında yılda 15 cm’den fazla batıyor” diyor.
Jakarta’nın karşılaştığı sorunlar nedeniyle, Endonezya’nın başkentini yeniden yerleştirme planlarının uzun bir geçmişi var. Sömürge döneminde Hollandalılar, sel, yüksek sıcaklıklar ve durgun suya bağlı hastalıklar nedeniyle, daha sonra Batavia olarak adlandırılan şehri terk etmeyi düşündüler. Endonezya’nın 1945’teki bağımsızlığından bu yana, birbirini takip eden yönetimler de başkentin yerini değiştirmek için planlar yaptılar, ancak bunlar hiçbir zaman meyvesini vermedi.

Şimdi, Jokowi olarak bilinen Başkan Joko Widodo’nun hükümeti, yaklaşık 35 milyar ABD dolarına mal olacağı tahmin edilen yeni bir projeyle ilerliyor. Ocak ayında Endonezya parlamentosu , ülkenin başkentinin Java adasındaki Jakarta’dan Doğu Kalimantan eyaleti Borneo’ya taşınmasına yönelik bir yasa tasarısını onayladı . Hükümet daha sonra şehrin adını duyurdu: Sanskritçe’de gevşek bir şekilde takımadalar olarak tercüme edilen Nusantara .

Hendricus Andy Simamarta, Endonezya Üniversitesi’nde şehir planlamasında öğretim görevlisi ve Endonezya Şehir ve Bölge Plancıları Derneği’nin başkanıdır. Başkentin yerini değiştirmenin büyük bir nedeninin Endonezya’nın ağırlık merkezini Java’dan uzaklaştırmak olduğunu söylüyor. “Ekonomik olarak Java’ya çok bağımlıyız, ekonomimizin %50’sinden fazlası Java’da bulunuyor” diyor. Simamarta, başkenti Doğu Kalimantan’a taşımanın ekonomiyi yeniden dengeleyeceğine şüpheyle bakıyor, ancak en azından “kalkınma zihniyetimizi yeniden yönlendirmeye” başlayabileceğini söylüyor.

Nusantara’nın hayali, ormanlarla çevrili yeni, yüksek teknolojili, akıllı bir şehirdir. Borneo, orangutan ve Asya filleri de dahil olmak üzere çok sayıda farklı türe ev sahipliği yapan yağmur ormanlarına sahip bir adadır . Ancak, Jakarta merkezli Endonezya Monash Üniversitesi’nde peyzaj ekolojisi alanında doçent olan Alex Lechner, Nusantara’nın inşası için planlanan alanın şu anda okaliptüs tarlaları – bozulmamış yağmur ormanlarından daha az biyolojik çeşitliliğe sahip monokültürler – tarafından kapsandığını söylüyor.

Lechner, karbon nötrlüğü ve döngüsel ekonomi yaklaşımları da dahil olmak üzere Nusantara’nın gelişimi için belirlenen sekiz ilkeden etkilendi. “Her şey kağıt üzerinde gibi görünüyorsa, bu şehrin yeşil ve sürdürülebilir kalkınmanın nasıl olması gerektiğine dair Güneydoğu Asya için bu parlak örnek olma potansiyeli var” diyor.

Ama aynı zamanda Nusantara’nın ayak izinin dışında Borneo’da olabileceklerden de endişe duyuyor. “Bu şehrin şehir sınırlarının dışında teşvik ettiği tüm gelişmelere ne oluyor? Bu sürdürülebilir bir şekilde geliştirilecek mi?” Lechner, Nusantara’yı Borneo’nun diğer bölgelerine bağlamak için daha fazla yol inşa edilirse, bunun ormana giden küçük yollarla bir “balık kılçığı etkisi” üretebileceğini ve bunun “çevre üzerinde bir dizi basamaklı yayılma etkisine” sahip olabileceğini söylüyor. özellikle çeşitlilik konusunda.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.