KÖŞE YAZISI 19-09-2022 HERKESE İYİ GÜNLER DİLERİM

Bu haber 19 Eylül 2022 saat 11:51 'de eklendi.

Bundan böyle nasip olursa Polatlı, türkiye ve Dünyayı ilgilendiren sosyal, siyasi ve iktisadi konularda düşüncelerimi bu köşede ifade etmeye çalışacağım.

Kırk yıl sonra tekrar ikametimi Polatlı’ya getirdiğimde kısa süreli gelişlerimde fark etmediğim kadar Polatlı’nın gelişmiş olduğunu fark ettim.

Durumun böyle olmasının sağladığı bir çok avantajın yanında, yönetim olarak zorlukların ortaya çıkması, herkesi memnun edememek ne kadar iyi ve kaliteli hizmet sunmaya çalışsanız da bu sefer finansman zorlukları ile karşılaşmak gibi sakıncaları da olmaktadır.

Bunun aşılabilmesinin en iyi yolu yerel yönetimin samimiyetle hizmet yapıp yapmadığını anlaşılabilmesi, anlatılabilmesi, kamu kuruluşları ile koordineli çalışabilmek ve farklı siyasi görüşlere sahip ilçe yöneticililerinin yapılacak hizmetler konusunda birlikte hareket edebilmesidir.

Polatlı’nın şu anki durumu; gelişmenin getirdiği avantajların yanında dezavantajlarını ortadan kaldırabilecek bir konumda olan siyasi bir konjonktüre sahip olması nedeni ile olumlu bir seyirde gibi görünüyor.

Her ne kadar, her zaman herkesi aynı şekilde mutlu etmenin mümkün olmadığı durumlar olabileceği gibi Polatlı Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin farklı siyasi görüşlere sahip olması da problem olabileceği göz önüne alındığında işlerin zorluk derecesinin yüksek olduğunu tahmin etmek zor olmaz.

Ancak Belediye Başkanının ikinci dönemi olması sebebiyle sahip olduğu tecrübe ve bilgi birikimi ile kavgacı değil uzlaştırıcı bir karaktere sahip olması bir çok konuyu problem olmadan çözebilmesine her şeye rağmen problem olan konuları da en hafif hasarla atlatabilmesine imkan verir.

Turgut Özal iktidarı dönemini hatırlayanlar bilir, Özal daha önce hiç bir Başbakanın yapmadığını yapmış, siyasiler ve iş adamlarını yaptığı yurtdışı gezilerine yanında götürerek hem iş imkanlarını genişletmeye çalışır, hem de milletvekilleri ile diğer siyasileri dış ülkelerin kültür ve yaşamları ile tanışmalarını, görgü ve bilgilerini arttırmaya çalışırdı. Çin’e yaptığı böyle bir gezide Çinli bir parlamenter bizim milletvekillerinden birine Türkiye’nin nüfusunu sormuş ve 60 milyon cevabını alınca, “ne kadar güzel, siz her bir seçmeninizi şahsen tanıyorsunuzdur” demiş. Her ne kadar Polatlı büyümüş de olsa Belediye Başkanının birçok kişi tanıdığını düşünüyor ve bunun da kişilerin ihtiyaçlarının, isteklerinin karşılanmasında önemli olduğuna inanıyorum.

Ciddi bir ekonomik krizden geçerken, Devletin bu krizi aşmak konusunda bireysel olarak kişilere destek olabilmek için gayret gösterdiği, işletmeleri rahatlatacak tedbirler almaya çalışarak üretimi, istihdamı ve ihracatı arttırma çabası içinde olduğu bir dönemde Polatlılıların da Belediye Başkanlığından da yüksek bir destek beklentisi olduğunu düşünüyorum.

HASAN HAMEVİOĞLU

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.