KÖŞE YAZISI 17-10-2022 “4500 ÇOCUK ERKEN ÖLEBİLİR”

Bu haber 17 Ekim 2022 saat 11:52 'de eklendi.

Bir araştırmaya göre, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlık savaşı dört milyon çocuğu yoksulluğa sürükledi. BM’ye göre, sayı yüzde 19 arttı. Rusya’daki çocuklar özellikle kötü etkileniyor.BM’ye göre, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşının etkileri Doğu Avrupa ve Orta Asya’da dört milyon çocuğu yoksulluğa itti. BM çocuk yardım kuruluşu UNICEF, “Ukrayna savaşının ekonomik sonuçlarının en büyük yükünü çocuklar çekiyor” dedi. Çatışma ve ortaya çıkan enflasyon sonucunda Doğu Avrupa ve Orta Asya’daki yoksul çocukların sayısı bir yıl içinde yüzde 19 arttı.UNICEF raporu 22 ülkeden gelen verilere dayanmaktadır . Buna göre, savaşın özellikle Rusya ve Ukrayna’daki çocuklar üzerindeki etkileri çok güçlü. Rapora göre, yoksulluk içinde yaşayan çocukların sayısındaki artışın dörtte üçünü Rusya oluştururken, savaş nedeniyle yoksulluktan etkilenen çocuk sayısı 2,8 milyon arttı. UNICEF’e göre, savaş nedeniyle Ukrayna’daki yoksul çocukların sayısı yarım milyon arttı. Üçüncü sırada, yoksulluk içinde yaşayan çocuk sayısının 110 bin arttığı Romanya yer alıyor.
UNICEF Bölge Direktörü Afshan Khan, “Bölgedeki çocuklar bu savaşın korkunç etkilerine çekiliyorlar” dedi. Etkilenen çocuklar ve aileleri hızlı bir şekilde yardım almazlarsa, “çocuk yoksulluğundaki ani artış neredeyse kesinlikle kayıp hayatlar, kayıp öğrenmeler ve kayıp gelecekler anlamına gelecektir”.Araştırmaya göre, bir aile ne kadar yoksulsa, gıda ve yakıt gibi temel ihtiyaçlara harcanan gelirin oranı o kadar yüksek. Bu malların maliyeti hızla yükselseydi, sağlık ve eğitim gibi diğer ihtiyaçlar için daha az para kalırdı.
Birçokları için çocuklukta yoksulluk yaşam boyu süren bir deneyimdir. Yoksulluk içinde doğup büyüyen her üç çocuktan biri yetişkin olarak da yoksulluk içinde yaşayacak. Bu, nesiller arası bir yoksulluk ve dezavantaj döngüsüne yol açar. Yoksulluk içinde yaşayan çocukların da şiddet, sömürü ve istismar riskiyle karşı karşıya kalma olasılıkları daha yüksektir.
BM çocuk yardım kuruluşu, yalnızca bu yıl çocuk yoksulluğundaki artışın, ek 4.500 çocuğun bir yaşına gelmeden ölmesine ve 117.000 çocuğun okulu bırakmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.