KÖŞE YAZISI 17-08-2022 RUTO KAZANDI

Bu haber 17 Ağustos 2022 saat 11:36 'de eklendi.

55 yaşındaki William Samoei Ruto, Kenya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi ilan edildi . Kenya Kwanza (Önce Kenya) koalisyonu altındaki Birleşik Demokratik İttifak partisinin lideridir. Ruto , rakip Azimio la Umoja (Birlik Deklarasyonu) koalisyonu altında yarışan 77 yaşındaki Raila Odinga’yı seçimde ana rakibini mağlup etti .

Rekabetçi seçimlerin ardından görevdeki görevi başaran Kenya’nın ilk oturan başkan yardımcısı ve ilk denemede cumhurbaşkanlığını kazanan ilk aday oldu.

Sonuçların açıklanması, kaybeden adayın destekçilerinin usulsüzlük iddiasıyla kaotik sahneler arasında geçici olarak kesintiye uğradı. Dört komisyon üyesi safları bozduğunda, ayrı bir basın toplantısı düzenlediğinde ve sonuçları “anlaşılmaz” olarak kınadığında durum daha da kargaşaya dönüştü .

Ruto , eski rakibi ve uzun zamandır muhalefet lideri olan Raila Odinga’yı desteklemeyi seçen eski müttefiki, görevdeki Uhuru Kenyatta’nın sürekli olarak geri çekilmesine rağmen anketleri kazandı .Neredeyse altmış yıldır, siyasi ve ekonomik güç, Kenya’nın ilk iki cumhurbaşkanı – Kenyatta ve Daniel arap Moi’nin etrafındaki bir grup içinde sınırlandırıldı. Raila Odinga, Moi’nin görev süresinin gün batımı yıllarında bu gruba katıldı ve henüz sonuçlanmış seçimlerde onu iktidara taşıyacağına güvendi. Grubun devlet kurumları ve güvenlik aygıtı üzerinde etkisi var. Kenya ekonomisinin tüm yelpazesine yayılmış ticari çıkarları ilerletmek için devlet gücünü kullanıyor.

Örneğin Kenyatta’nın ailesinin büyük ticari çıkarları var . Moiler ayrıca inanılmaz derecede zengindir . Ruto, bu aileleri, kendilerini ilkel olarak zenginleştirmek için devlet üzerindeki kontrollerini sömürmekle suçladı.Ruto’nun kampanyasının temel noktası, aşağıdan yukarıya ekonomik modeliydi . Sütunları, ekonomik ve politik fırsatların dağıtılması ve yoksulların onurlandırılmasıdır. Eşitliği, kapsayıcılığı, sosyal adaleti ve adil oyunu çağırır.

“Aceleci ulus” hareketi kitlesel işsizlik , yoksulluk , eşitsizlikler ve yargısız infazlar ve kaçak yolsuzluk gibi devlet aşırılıkları tarafından desteklendi.

Ruto, Kenya’nın siyasi söyleminde ve rekabetinde şimdiye kadar bulunmayan sınıf bilincinin faili olarak kendini başarıyla yeniden icat etti. Kendisini statükonun antitezi ve yoksulların umutlarının kişileştirilmesi olarak yeniden markalaştırarak, mesajları marjinalleştirilmiş bir yelpazede yankılandı.Huzursuz ve büyüsü bozulmuş halkı yatıştırmak için Kenya’nın sosyoekonomik ve politik yapısını elden geçirmek zorunda kalacak. Kenya toplumunu kabile bilincini boşa çıkaracak, yurttaşlık değerlerini ve ulusal kimliği yerleştirecek liderlik sağlamalıdır. Bunu yapmazsa, başarısının kurbanı olma riskiyle karşı karşıyadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.