KÖŞE YAZISI 16-09-2022 SOMALİ VE KITLIK

Bu haber 16 Eylül 2022 saat 23:33 'de eklendi.

Somali, muazzam şiddette ve büyüklükte bir insani krizle karşı karşıya. Bu, başarısız dört yağışlı mevsimi, uzun süreli çatışmayı, siyasi istikrarsızlığı ve artan küresel gıda fiyatlarının etkisini takip ediyor – ikincisi, Ukrayna’daki savaş ve küresel gıda ve yakıt piyasalarındaki bozulma ile önemli ölçüde daha da kötüleşti.

Bu yıl içinde kıtlık ilan edilmesi konusunda güçlü bir olasılık var ve bu korkunç durumun gelecek yıla kadar devam etmesi bekleniyor.

7,1 milyona kadar insanın acil insani yardıma ihtiyacı olduğu düşünülüyor. Bu, Somali nüfusunun neredeyse yarısı. Somali’deki son iki kıtlığın her birinde yaklaşık 250.000 kişi öldü. Ölen insanlar büyük ölçüde ülkedeki marjinal ve azınlık gruplardan geliyor. Uzmanlar, bu sefer ölü sayısının bu seviyeyi karşılayabileceğinden, hatta geçebileceğinden endişe ediyor.
Bütün toplumların marjinal ve azınlık grupları vardır. Bu popülasyonlar tipik olarak etnik veya dini kimlikleri, ırk veya kast gruplarını yansıtır.

Somali bu açıdan farklı değil. Kendi toplumsal hiyerarşisi vardır. Ülkede dört ana klan ailesi var – Dir, Hawiye, Darod ve Digil ve Mirifle.

Digil ve Mirifle, tarihsel olarak marjinalleştirilmiş bir klan ailesidir. Somali Bantu, klan sisteminin bir parçası olmayan büyük bir azınlık grubudur.

Bu iki grup esas olarak ülkenin güneyinde bulunur ve küçük azınlıklar değildir. Birlikte, Somali’nin tüm nüfusunun %40’ından fazlasını oluşturabilirler. Hem 1991-1992 hem de 2011 kıtlıklarında kıtlık kurbanlarının çoğunluğunu oluşturuyorlardı. Ayrıca ülke içinde yerinden edilmiş nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturuyorlar.

En son kıtlık uyarılarında, en çok endişe duyulan coğrafi bölgeler , tam olarak daha önce kıtlık görmüş olanlar. Ve yakın zamanda yapılan bir araştırma , acil durum değerlendirmelerinde onlara yeterince danışılmadığını veya ulaşılmadığını ortaya koydu. Bu nedenle, pek çoğunun hak ettikleri nakit, yiyecek, tıbbi ve diğer müdahaleleri alamayacaklarına inanılıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.