KÖŞE YAZISI 15-11-2022 YAŞANABİLİR DÜNYA İÇİN

Bu haber 15 Kasım 2022 saat 11:09 'de eklendi.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, senelerdir her konu bakımından tehlikeli denebilecek kadar ciddi ve son yıllarda ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan önemli bir konu haline gelmiştir.

Küresel ısınma ile birlikte belli bir kısım değil tüm bölge etkilenecek hale gelecektir. En çok etkilenen ve en çok küresel ısınmanın belirtilerini yaşayan yer kutuplardır.

Küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin yaşanmasının en büyük sorumlusu insanlardır. İnsanların Dünya’yı hor kullanması, sera etkisi ile birlikte karbondioksitin artışıyla, sanayileşmenin artışıyla Dünya’yı temiz bir şekilde kullanamaz hale getirmişlerdir.

Küresel ısınma ile birlikte bir çok sorun görülmeye başlanmıştır. İnsanların duyarsızlığı ile de doğal olan her şey zarar görür hale gelecek. Bununla birlikte susuzluk, açlık, canlı türlerin yok olmaya başlaması, ozon tabakasının delinmesi, buzulların erimesi ile birlikte deniz seviyesinin yükselmesi gibi bir çok doğallığımızı kaybedecek hale geleceğiz. Kuraklık ile orman yangınlarında artış görülmeye başlanmasıyla ormanlar yok olacak duruma gelecektir.

Artık küresel ısınma ve iklim değişikliği dolayısı ile mevsimleri bile yaşayamaz hale gelmiş bulunmaktayız. İlkbahar mevsiminin erken gelmesi, sonbaharın ise geç gelerek kış mevsimini hala bitirememiş olmamız mevsimlerin birbirine karışmış durumda olduğunu gösterir.

Daha sonra ise kış mevsimini yaşayamayacak hale geleceğiz. Göçler ortaya çıkacak.

Yazların ise sıcaklık seviyelerin de çok artık olması, yağmurun ise yağma ihtimalinin azalması olumsuz sonuçlar doğurabilecek seviyeye gelmiştir.

Kavurucu sıcaklarla birlikte kuraklık ve sellerde küresel ısınmanın başlangıcıdır.

Yağmur yağmasının azalması ile birlikte kuraklık oluşmasıyla tarım ile uğraşan bireylerin tarım işlerinde de azalması görülecektir. Yağmurun yağma ihtimalinin azalmasıyla birlikte baraj göllerindeki sular azalacaktır.

Küresel ısınma ile birlikte ekonomik krizlerde ortaya çıkacaktır.

İnsanların küresel ısınma ile ilgili tedbirleri artık çok geçmeden almaya başlaması gerekir. Yoksa yaşanacak bir Dünyamız olmayacak.  Temiz bir hava için yenilebilir enerji kaynakları tüketimi yapılması gerekir. Tasarruf yapmalıyız ki enerji ve suyumuz olsun, onları kullanabilelim.

Kendimizi bilinçlendirmek, çevremizi bilinçlendirmek gelecek yıllarımız için daha sağlıklı ve yaşanabilir hale getirmek için faydalı olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.