KÖŞE YAZISI 15-10-2022 PROTESTOLARA DEVAM

Bu haber 15 Ekim 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Dünya, “ kadınlar, yaşam, özgürlük ” diye bağıran , protesto mitinglerine öncülük eden, sokaklarda dans eden ve silahlı askerlerle karşı karşıyayken başörtülerini yakan İranlı kadınların görüntüleriyle büyülenmiş durumda.

İranlı kadınların cesaret gösterileri, rejimin vahşetinin protesto sırasında vurulan genç Neda Ağa-Soltan’ın öldürülmesiyle sembolize edildiği, o yıl tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerine karşı 2009 mitingine kitlesel katılımlarından farklı değil .İran’ın muhafazakar başörtüsü yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla polis nezaretinde aldığı yaralardan ölen Kürt-İranlı Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardından  protestolar patlak verdi .

Eşi görülmemiş eylemlerde, genç ve yaşlı birçok kadın, saçlarını keserek protestoya desteklerini ifade ediyor ve İslam öncesi kadınların yas tutma uygulamasını yeniden canlandırıyor .

Amini’nin öldürülmesi, halkın en son öfkesini tetikledi. Ancak halkın siyasi baskı, ekonomik zorluklar, çevresel felaketler, etnik ve dini azınlıklara karşı ayrımcılık, yozlaşmış ve temsili olmayan devlet kurumları ve vatandaşların yaşamlarına ve onuruna saygısızlık konusundaki şikayetleri, son birkaç on yılda bir dizi popüler protestoya yol açtı.

Bu inkarlar, birçok İranlıyı teokratik rejim tarafından hayal kırıklığına uğramış hissetmesine neden oldu.

Kadınların ön planda olduğu mevcut protestoların temel talepleri, temel insan haklarına saygı, onur ve gerçek değişimdir. İranlı kadınlar her zaman protesto gösterilerine katıldı, ancak talepleri ilk kez ulusun talepleri olarak görüldü.

Eylül 2022’de başlayan protestolar, devlet şiddetinin artmasıyla devam ediyor. İnternet kısıtlamalarına rağmen , cinsiyet, etnik köken, sınıf, yaş veya ideolojiden bağımsız olarak İranlılar ülkenin çeşitli bölgelerinde sokaklardalar ve görünüşte birleşik bir sesle teokratik rejime karşı sabırlarını kaybettiklerini ifade ediyorlar.

Bu protestoların siyasi bir devrime yol açıp açmayacağı belli değil. Gerçek demokrasi ve insan haklarına saygı için bu protestolarda daha geniş bir halkın kadın ve azınlık taleplerini kucaklaması göz önüne alındığında, birçokları için gerçek devrim çoktan gerçekleşti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.