KÖŞE YAZISI 13-09-2022 TANIMADIĞIMIZ BİRİNİN YASINI TUTMAK MI?

Bu haber 13 Eylül 2022 saat 9:50 'de eklendi.

Kraliçe II. Elizabeth’in ölümü, Londra’daki Buckingham Sarayı’ndaki halka açık toplantılardan ve dünya liderlerinin taziyelerinden, sosyal medyada onlar için ne ifade ettiğini düşünen bireylere kadar, dünya çapında kamuoyunda üzüntü gösterilerine yol açtı.
Tabii ki, yas tutan ya da kraliçenin ölümünü kabul eden insanların büyük çoğunluğu onunla hiç tanışmamış olacak.

Peki tanımadığımız birinin bu kederi dökmek, yakın olduğumuz birinin yasını tutmaktan farklı mı?

Bazı benzerlikler ve bazı keskin farklılıklar var. Ayrıca kraliçenin nasıl hatırlandığı konusunda ortaya çıkan ve yas sürecini potansiyel olarak karmaşık hale getirebilecek bir mücadele var.
Birini yas tutmak, yaşam boyu bağlantımızı ve artık fiziksel olarak var olmayan onlarla olan bağlılığımızı yansıtmakla ilgilidir.

Kraliçe yakın ailemizin bir parçası olmasa da, çoğumuz onunla “büyüdük”.

70 yıllık saltanatı boyunca hayatımızın bir parçası oldu. Kolektif olarak ve nesiller boyunca onu “tanıyormuşuz” gibi hissediyoruz.
Ancak kraliçe gibi tanımadığımız bir halk figürü için yas oldukça farklı olabilir.

O kişiyle yakın bağımızı kaçırıyoruz. Birçoğunun kişisel anekdotları veya bire bir paylaşılan deneyimleri yoktur. Düşünecek iç içe geçmiş anılarımız yok. Bu kişi ulaşılamaz olduğundan, o kişinin gerçekte kim olduğuna ve bizim için ne ifade ettiğine dair bir imaj yaratmak zordur.

Sevilen biriyle bireysel bir ilişki üzerine düşünmek yerine, tanınmış bir kişinin ölümünden sonra, kederimizi çevrimiçi nasıl paylaştığımızı şekillendiren bir tür toplu keder için topluluk deneyimlerine güveniriz .
Çoğumuz kraliçeyi şahsen tanımadığımız için, onun hakkındaki algımız – nitelikleri, kişiliği – gerçeklere dayanmaz.

Örneğin, bir bireyin onu nasıl hatırlayacağı, yaşına, siyasi görüşlerine veya hayatlarının sömürgecilik tarafından şekillendirilip şekillendirilmediğine göre şekillenebilir.

Bu nedenle, Birleşik Krallık’ta, İngiliz Milletler Topluluğu’nda ve daha geniş anlamda nasıl hatırlanacağına dair bir mücadele sosyal medyada oynanıyor. Bu mücadele, insanlar onun ölümüne farklı tepkiler verdiğinde kederi de karmaşıklaştırabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.