KÖŞE YAZISI 11-04-2022 İLETİŞİM KRİZİ

Bu haber 11 Nisan 2022 saat 9:44 'de eklendi.

Daha önceki yıllarda AIDS, SARS ve MERS ile anlaşmıştık. Bununla birlikte, COVID-19’un muazzam etkisi, kaçınılmaz olarak, 1918 ile 1920 arasında dünya çapında 100 milyon insanı öldüren en ölümcül pandemilerden birinin anılarını geri getiriyor: İspanyol gribi.

Uluslararası seyahat kısıtlamaları, hükümet tarafından uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve gıda ve diğer malzemelerin paylaştırılması gibi önlemler genellikle savaş zamanlarında alınır.

Bugünkü durumu 2008/2009 mali kriziyle karşılaştırırsak, şu anda daha kötü algılıyoruz. Mal ve hizmet ticareti kesintiye uğradı, yüz milyonlarca insan işsiz kaldı ve bunun sonuçları önümüzdeki yıllarda tüm dünyada hissedilecek.

Dolayısıyla kriz moduna girmemiz oldukça normal.

Televizyonda günlük sayıları ve raporları izledikçe, sayısız çevrimiçi makaleyi okudukça ve Twitter’da bitmek bilmeyen tartışmalara göz atarken, yeni sorular ortaya çıkmaya devam ediyor. Benim için en acil olanı: Bütün bunlar kriz iletişimi mi yoksa bir iletişim krizinin ortasında mıyız? 

Normal şartlar altında deneyimleri, düşünceleri ve duyguları paylaşmak, olayları yorumlamak ve arzuları dile getirmek için iletişim kurarız. İletişimimizin genel amacı, ilişkiler kurmak, sorunları birlikte çözmek ve ihtiyaçları karşılamaktır.

Avcı-toplayıcılardan tarım ve şehir toplumuna doğru evrilirken, iletişim benzer düşünen topluluklar bulmak, kendimizi yaratıcı bir şekilde ifade etmek ve yaşam kalitemizi iyileştirmek için önemli bir araç olarak hizmet etti.

İletişimin uzun vadeli bir şey olduğunu söyleyebilirim.

Buna karşılık, kriz iletişimi konusunda acil bir şey var. İçkin bir sorunu çözmeli, insanları derhal harekete geçmeleri için harekete geçirmeli. Günlük iletişimle aynı bileşenleri (gönderici, alıcı, kanal, kodlanmış mesaj, sözsüz sinyaller) kullanmasına rağmen, bunlar bir krizde aşırı derecede kullanılır. Ve her bir bileşen daha büyük önem taşımaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.