KÖŞE YAZISI 10-11-2022 SAKARYA MEYDAN SAVAŞININ ESASLARI 6.BÖLÜM

Bu haber 10 Kasım 2022 saat 10:50 'de eklendi.

YAZAR: CANER BAŞAR

Savaşın kaderi Eski Polatlı da belli olmuş büyük dönemeç burada yaşanmıştı. Mehmetçik burada büyük bir zafere imza atmıştı. Buradaki çarpışma tarihe Eski polatlı muharebeleri olarak geçecekti. En son ve en büyük çarpışma burada olmuştu. İlk önce Yunan 2. Kolordusu geri çekilmeye başladı amacı Sakarya’nın batısında savunma mevzileri keşfetmek için incelemeler yapmak ve geçitleri korumaktı. Yunanlılar 2. Kolorduyu bu gece batıya geçirmeyi diğer iki kolorduyu da ertesi gece çekmeyi düşünüyordu. Bütün Yunan ordusunun kaderi üç veya dört perişan köprüye bağlıydı. Uçağıyla gözetleme uçuşu yapan Teğmen Hamdi’nin hazırladığı rapora göre Yunanlılar Beylikköprü-Sazılar arasındaki demiryolunu kullanılamaz hale getirmişti ve daha güneyde de büyük birliklerle kavuncu köprüsünden batıya geçiyorlardı. Yunan yürüyüş kollarının bir bölümü Sakarya geçitlerine yönelmiş, öteki bölümü de Kartaltepe ve Karadağ’a doğru giden destek birlikleriydi. Yunanlılar nihayet 1. Ve 2. Kolordularınıda geri çekmeye başlamış ve bu Kolordulara Sakarya ırmağı üzerindeki köprülerden karşıya geçtikten sonra Türk ordusunun takibini yavaşlatmak amacıyla köprüleri havaya uçurma emrini vermişlerdi. Bölgedeki Sakarya köprülerinin yıkılmış olduğunu öğrenen Mürettep Tümen sağlam kalan Fettahoğlu köprüsünü ele geçirmeyi başarmış köprüyü savunan Yunan istihkam taburu paniğe kapılarak dağılmis ve köprüyü tahribe imkan bulamamıştı. Mürettep tümen Fettahoğlu köprüsünden geçerek Sivrihisar baskını için yürüyüşe geçti. Polatlı’nın eteklerine kadar gelen takviyeli 7. Yunan Tümeni ordunun geri çekilmesini örtmek gibi ağır bir görevle karşı karşıyaydı. Demiryolu güneyinden taarruz eden 1. Tümen,7. Yunan Tümeninin inatçı direnişini kırarak akşam güneş batarken Kartaltepe’yi ele geçirdi. Meşhur Karadağ yine Yunanlıların elindeydi. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın bir ay önce attan düşüp kaburga kemiğini kırdığı, son günlerde süngü hücumlarıyla elden geçen, Polatlı yaylasının ortasında yalnız başına sipsivri duran adı gibi kara olan dağda ilk çözülme gerçekleşti. 23. ve 17. Tümenlerin artan baskısına daha fazla dayanamayan 7. Yunan Tümeni birlikleri birden bozuluverdiler. Dağınık biçimde batıya kaçıştılar. Karadağ artık bir daha düşmana verilmemek üzere son defa ele geçirilmiş ve Sakarya’nın doğusunda alınan son tepe olmuştu. Başkomutan Mustafa Kemal Paşanın attan düşerek kaburga kemikleri kırıldığında söylediği “Düşmanın kafasını burada kıracağım!” sözü Türk savaşçılar arasında hızla yayılmış Kimi, Karadağ’ın alınmasıyla başkomutanlarının hıncının alınacağına inanıyor kimi de Yunanlıların bozguna uğratılması, başlarının kırılması için Karadağ’ın alınması gerektiği inancındaydı ve öylede oldu Yunanlıların kafası ilk kez burada, Karadağ da kırılmıştı.

Takviyeli 7’nci Yunan Tümeni karışık bir halde, gerilerinde ölü ve yaralılar bırakarak nehre doğru çekildiler ve ta Beylikköprü’den Kavuncuköprüsü’ne kadar 15 kilometreden geniş bir cephe ile Karailyas ve Tekeköy köprülerinden de yararlanarak Sakarya’nın batısına geçtiler. Ve en sonunda düşman tümüyle Sakarya’nın Batısına geçmişti. 5’nci Grup (Süvari) komutanı Albay Fahrettin (Altay) saat 14.00’te Yıldıztepe yakınlarına geldi. Uzunbeyliye varınca köylüler gözyaşlarıyla Albay Fahrettin’e sarılmışlar, sormuşlardı: Köyümüze giripte ansızın neden çekip gittiniz?,Papoulasi neden avcunuzun içinden kaçırdınız? Acı gerçek ortaya çıkmıştı bundan tam 18 gün önce Albay Fahrettin Uzunbeyli köyünde Yunanlıların büyük bir dağıtım noktası kurduğunu öğrenip buraya baskın yaptırmış, fakat bu sırada Batı cephesi komutanlığından “Düşman, ordu güney kanadını kuşatmak üzere saldırıyor yarın savaş meydanına yetişmeniz zorunludur.” emri gelmiş Albay Fahrettin’de Uzunbeyliye girecekken çaresiz çarpışmayı kesip geri çekilmişti.

DEVAMI YARIN…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.