KÖŞE YAZISI 10-06-2022 NÜKLEER SİLAH ANKETİ

Bu haber 10 Haziran 2022 saat 10:31 'de eklendi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş göz önüne alındığında, Almanya’da ABD’nin nükleer silahlarına yönelik tutum değişiyor: Panorama dergisi için yapılan bir ankette , çoğunluk şimdi onları tutmaktan yana.
Almanların yüzde 52’si ABD nükleer silahlarının Almanya’da tutulmasından yana. Bu, ARD siyasi dergisi Panorama tarafından yaptırılan temsili bir enfrast-dimap araştırmasının sonucuydu . Ankete katılanların yüzde 40’ı nükleer silahların konuşlu kalması gerektiğini söyledi ve yüzde 12’si modernizasyonu ve silahların arttırılmasını bile savunuyor. Sadece yüzde 39’u hala bir kesinti için oy kullanıyor.Ukrayna’daki savaştan bu yana Almanların nükleer silahlara karşı tutumu da değişti. Son yıllardaki karşılaştırılabilir anketler, çoğu zaman ABD nükleer silahlarını geri çekme lehinde çok açık bir çoğunluk gördü. Münih Güvenlik Konferansı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sorgulananların sadece yüzde 14’ü 2021 ortalarında Almanya’da nükleer silahlardan yanaydı ve yüzde 57’lik bir çoğunluk geri çekilmelerini istedi.
Tahminlere göre, NATO içindeki “nükleer paylaşım” kavramının bir parçası olarak şu anda Rheinland-Pfalz’daki Büchel Hava Üssü’nde 20 ABD nükleer bombası saklanıyor. Acil bir durumda Alman savaş uçakları ABD bombalarını hedefe taşıyor. Koalisyon anlaşmasında Ampel partileri, “Almanya’nın nükleer silahlardan arındırılması” hedefini formüle etmişti.Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Alman hükümeti, Büchel merkezli eski Tornado filosunu modern Lockheed Martin F-35 uçaklarıyla değiştirmek istediğini ve böylece Almanya’nın NATO’nun nükleer caydırıcılık politikasındaki rolünü güçlendirmek istediğini açıkladı.
Panorama tarafından yaptırılan mevcut ankette , ABD nükleer silahlarına verilen destek, Alliance 90/Yeşiller destekçileri arasında özellikle yüksek: yüzde 64’ü Almanya’da ABD nükleer bombalarının sürdürülmesinden ve hatta artırılmasından yana. Yüzde 61 ile CDU/CSU ve FDP yandaşlarını yakından takip ediyor. Sadece AfD’de silahların geri çekilmesi için yüzde 56’lık bir çoğunluk oy kullandı.Batı ve doğu Almanya’da bu soruya farklı bakılıyor: Ankete katılanların batıda yüzde 56’sı daha fazla yerleştirme veya stoklamadan yanayken, doğuda sadece yüzde 38. Öte yandan, yüzde 54’ü ABD nükleer silahlarının geri çekilmesini destekliyor.
Almanya’nın kendisi nükleer silaha sahip olmama sözü verdi. Panorama tarafından yaptırılan anket, ankete katılanların yüzde 71’inin açık bir çoğunluğunun Almanya’nın AB çerçevesinde de kendi nükleer silahlarına erişimi olmaması gerektiğine inanmaya devam ettiğini gösteriyor. En az yüzde 20’si bunu destekliyor. Infratest dimap tarafından yapılan temsili anket, Almanya’daki 1.337 uygun seçmen arasında 30 Mayıs – 1 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.