KÖŞE YAZISI 08-06-2022 GÜVENSİZLİK OYLAMASI

Bu haber 08 Haziran 2022 saat 22:57 'de eklendi.

Boris Johnson, liderliğine karşı 148 oya karşı 211 oyla “güvensizlik” oylamasından sağ çıktı . Ancak Johnson’ın zafer marjı (tüm Muhafazakar milletvekillerinin yüzdesi olarak), selefi Theresa May’in 2019’da, istifa etmesinden altı ay önce ve Muhafazakar Parti’nin çoğunluğunun desteğini kazanıp göreve başlamadan önce elde ettiğinden daha küçük. Şimdi, “partygate” skandalı sırasında haftalarca süren spekülasyonlardan sonra, milletvekillerinin %40’ı onu iktidardan düşürmeye çalıştı.

Güven oylaması, 54 (veya muhtemelen daha fazla) milletvekilinin 1922’de etkili olan komitenin başkanı Sir Graham Brady’ye, Johnson’ın partiyi yönetmek için doğru kişi olduğuna artık inanmadıklarını söyleyen mektuplar göndermesinden sonra tetiklendi.

Johnson aleyhindeki 148 oy, halkın ve isyancıların ilk kez Johnson’ın karşı karşıya olduğu muhalefetin ölçeğini bildiği anlamına geliyor. Bu akşam için bu rakam, liderlik yarışmasını başlatmak için gereken 54 kişiden, lideri değiştirmek için oy vermeye istekli 148’e neredeyse üç katına çıktı. Johnson’ı devirmek için henüz yeterli olmasa da, Johnson’ın bunu sunmak isteyeceği kesin zaferden çok uzak ve yine de onun istifa etmesi için daha fazla çağrıyı harekete geçirebilir.

Yarışma basit bir evet veya hayır oyuydu. Oylamayı kazanmak için Johnson’ın oyların basit çoğunluğunun lehine döndürülmesi gerekiyordu. 369 Muhafazakar milletvekilinin tamamı katıldı ve Johnson çoğunluğu elinde tutmayı başardı. Partinin mevcut kurallarına göre, 12 ay boyunca böyle bir oylamayla karşı karşıya kalmayacak.

Johnson da dahil olmak üzere, önceki beş Muhafazakar başbakandan dördü, 1974’te Edward Heath’e geri dönen parti liderliği konumları konusunda kamuoyuna meydan okudu . Ve Iain Duncan Smith, 2003’te muhalefet lideri olarak güvenoyu kaybetti.

Verdikleri örnek bize, oylamayı kazanmanın Johnson’ın konumunu güvence altına almak için yeterli olmayabileceğini söylüyor. May, Ocak 2019’da bir güven oylamasından sağ çıktı ve hem Thatcher hem de Major liderlik zorluklarıyla karşı karşıya kaldı (ancak farklı kurallar altında ve Johnson veya May’den önemli ölçüde daha uzun süre görevde kaldıktan sonra). Dikkat çekici bir şekilde, üçü de kendi oylarını kazandı, ancak hem Thatcher hem de May kısa bir süre sonra istifa etti ve Major 1997 genel seçimlerini ezici bir farkla kaybetmeye devam etti.

Johnson’ın ekibi, parti kapısı ve diğer skandallar altında bir “çizgi çizmek” için bir zafer kullanmayı umacaktır, ancak şu anda Muhafazakarlar kadar bölünmüş durumda olan bir partide bunu başarmak zor olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.