KÖŞE YAZISI 07-09-2022 İKLİM HEDEFLERİ ISKALANIYOR

Bu haber 07 Eylül 2022 saat 11:12 'de eklendi.

Bir araştırmaya göre, şu anda hiçbir büyük sanayi ülkesi, küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak için Paris iklim hedefine ulaşamıyor. Uzmanlara göre, G7 ülkeleri emisyonları azaltma konusunda çok farklı ilerlemeler kaydediyor.Yakın tarihli bir araştırmaya göre, sanayileşmiş ülkeler şu anda sanayi, ulaşım ve enerji kaynaklı emisyonlarla 2,7 derecelik küresel ısınmaya yöneliyorlar. Kar amacı gütmeyen kuruluş CDP’ye göre, 2015’teki Paris iklim zirvesinde belirlenen 1,5 derecelik hedefe tek bir G7 ülkesi ulaşamadı. O zaman, ilgili ülkeler küresel sıcaklıktaki artışı mümkünse 1,5 derece ile sınırlamayı kabul etmişti.
Araştırmacılar, araştırmaları için bilimsel yöntemler ve uygun ağırlıklandırma kullanarak şirketlerin gerçek ve amaçlanan emisyonlarını değerlendirdi. G7 ülkeleri tarafından belirlenen iklim hedefleri ile ekonominin fiili dönüşümü arasında açık bir boşluk var. Ekonominin yanı sıra ulaşım ve inşaat sektörü de önemli bir rol oynamaktadır.İklim araştırmacılarına göre, dünya sanayi öncesi çağa kıyasla yaklaşık 2,7 derece ısınırsa, bunun felaket sonuçları olur ve dünyanın bazı bölümlerini yaşanmaz hale getirir.
İtalya ile birlikte Almanya şu anda reytingde en iyi performansı gösteren sanayileşmiş ülkelerden biri: CDP’ye göre bu iki G7 ülkesindeki şirketler 2.2 derecelik bir yolda. Fransa (2,3 derece), Büyük Britanya (2,7 derece) ve ABD (2,8 derece) önemli ölçüde daha kötü durumda. Kanada G7 sıralama listesinin en altında: Araştırmaya göre Kuzey Amerika ülkesindeki şirketler emisyonlarıyla birlikte 3,1 derecelik bir ısınma yolunda.CDP uzmanlarına göre, sanayileşmiş ülkelerdeki şirketlerin emisyonları azaltmak için motive olmalarını sağlayan her şeyden önce bilimsel temelli şirket hedefleridir. CDP’ye göre, bu Kanada ve ABD’de daha az yaygındır. Avrupa’da ise iklim hedeflerine bağlılık şirketler üzerinde etkili oluyor. 2020’den bu yana, iklim yolu 2,7 dereceden 2,4 dereceden aşağıya doğru düzeltildi.Projenin incelediği Asyalı şirketler, Kuzey Amerika’daki şirketlerden bile daha kötü durumdaydı. Buna göre burada 3,0 derecelik bir ısınma bile kontrol ediliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.