KÖŞE YAZISI 06-06-2022 KIRGIZİSTAN GÖÇMENLERİ

Bu haber 06 Haziran 2022 saat 10:57 'de eklendi.

Kırgızistan’ın Semerkandek sınır köyünde ortaokul öğretmeni olan Dilya-eje, gelecek yıl okula gitmesi gereken çocukları kaydetmek için sık sık mahallesindeki evleri ziyaret ediyor. Her zaman not defterinde ebeveynlerinin durumunu gösterir. Ebeveynlerin yarısından fazlası göçmen olarak etiketleniyor .

Erkekler göç ettiklerinde, kadınlar olağan erkek rollerini üstlenirler: bugün köylerde çoğu tarım işi kadınlar tarafından yapılmaktadır. Ancak Kırgızistan’da da çok sayıda kadın göçmen var. 2016 yılında, Rusya’ya göç eden toplam Kırgız işçi göçmenlerinin yaklaşık %40’ını kadınlar oluşturdu . Bazıları boşanmış veya evli kadınlar, bazıları ise liseden mezun olduktan hemen sonra para kazanmaya başlayan çok genç kızlar. Rusya’ya göç eden kadınlar genellikle hizmet sektöründe istihdam edilmektedir.

Bu eğilimler nedeniyle, geleneksel kadınlık ve erkeklik kavramları artık sıklıkla çatışıyor. Bu kadınlar bazen ailelerinin ana gelir kaynağı olmalarına rağmen, kadın düşmanı davranışlarla ve şiddetle yüzleşmek zorunda kalıyorlar.

‘Gerçek bir kadın temizlik yapmaya isteklidir’
Emek göçüne her zaman ekonomik faydalar ve sosyal sonuçlar arasında bir ikilik eşlik eder.

Kırgızistan’da 2016 yılında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından yapılan bir ankete göre , göçmen kadınlar evlerine döndüklerinde derin bir aşağılamayla karşılaşıyorlar.

Görüşülen 6.000 hane arasında, ankete katılanların yarısından fazlasının (kadınların %51’i ve erkeklerin %61’i) “karının kariyerinin kocasının kariyerinden daha az önemli olduğuna” inandığı tespit edildi. Bu arada erkeklerin %43’ü ve kadınların %38’i “kadın işinin aile ve çocuklar üzerinde olumsuz etkisi olduğunu” hissetti. Ankete katılanların çoğu, “gerçek bir kadın ev işlerini yapmaya isteklidir – bu onun için bir zevktir” konusunda hemfikirdir.

İşgücü göçünden dönen kadınlar da aileye yeniden entegrasyon ve çocukların yabancılaşması sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Aynı zamanda araştırmalar , eve gönderilen havalelerin çoğunlukla gıda, ilaç ve giysi gibi düzenli tüketime harcandığını göstermiştir. Büyük miktarlarda tasarruf, ev veya araba gibi şeyleri satın almaya gidiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.