KÖŞE YAZISI 05-09-2022 TEDARİK ZİNCİRİNE NE OLUYOR?

Bu haber 05 Eylül 2022 saat 10:20 'de eklendi.

Salgın, dünyanın şu anda ne kadar birbirine bağlı olduğunu vurguladı. Birden fazla darboğaz , küresel tedarik zincirlerini – malları sipariş eden ve üreten ve bunları depolara, mağazalara ve hatta kapımıza kadar teslim eden insan, şirket ve ulaşım ağları ağlarını – bozdu.

Dikkatler bu yıl artan geçim maliyetine kaydı , ancak bu aynı zamanda mevcut malların türlerini ve miktarlarını ve mağaza raflarına ne kadar çabuk ulaştığını da etkileyecek. Bir yandan, artan hane faturaları ve enflasyonun etkisi talebi bir dereceye kadar azaltabilir.

Bu nedenle, yaygın kıtlıklar – arz eksikliği aşırı talebi karşıladığında – olası değildir. Ancak, özellikle Asya ülkelerinde üretilen ve batı pazarlarına teslim edilen bazı malların sevkiyatında daha fazla gecikme olabilir.
Hızla yükselen enflasyon, artan gıda maliyetlerinden hanehalklarını sert bir şekilde vurdu . Tüketicilerin bu kış harcamalarında ciddi şekilde kısmak zorunda kalacağı beklentileri, mal ve hizmetlere olan talebi belirsizliğe sürükledi .

Bu, tedarik zinciri planlamacılarının tüketicilerin ihtiyaç duyacağı muhtemel mal miktarlarını ve türlerini önceden doğru bir şekilde tahmin etmelerini zorlaştırır . Pandemi bu resmi zaten önemli ölçüde değiştirdi, ancak 2022’de talebi tahmin etmek daha da zorlaştı.
Enflasyon sadece gıda fiyatları için değil, aynı zamanda enerji maliyetleri için de sorun olmuştur. Artan gaz fiyatları ve Rusya’dan gelen arzın azalması, Avrupalı ​​şirketleri kömür gibi alternatif enerji kaynaklarına bakmaya zorlarken, Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları’ndan yapılan araştırmalar şirketlerin %16’sının ya üretimi azaltmayı ya da ticari faaliyetlerini kısmen durdurmayı beklediğini gösteriyor.

Almanya, Avrupa’nın en büyük ekonomisidir ve büyük ölçüde ihracata bağımlıdır. Bir durgunluk bekliyorsa , küresel olarak üretim tedarik zincirleri üzerindeki etkisi önemli olabilir.

Ancak Rus gazına daha az bağımlı olan ülkeler bile, işletmeler için ciddi sonuçlar doğuran enerji fiyatlarında artışlar yaşıyor. Pakistan, enerji talebini azaltmak için çalışma haftasını kısalttı . Norveç’te gübre üretimi kesildi ve gıda tedarik zincirlerini etkiledi.

ABD’li perakendeciler satış tahminlerini düşürüyor ve İngiliz otomobil üreticileri üretimleri konusunda endişeli . Çin’in güneybatısındaki otomobil montaj fabrikaları ve elektronik fabrikaları , elektrik kesintisi nedeniyle şimdiden kapanmaya başladı . Tüm bu aksaklıklar, küresel tedarik zincirlerinde dalgalanmalara neden olacaktır.
Ukrayna’nın işgali, şu anda ülkelerin yaşadığı enerji ve gıda fiyatları enflasyonunun çoğunun temel nedenidir. Bu yıl tedarik zincirlerini kargaşaya sokarak küresel bir gıda krizini körükledi .

Gübre kıtlığı da birçok ülkede tarımsal üretimi sınırlandırıyor . Bazı tahıl gemileri , Yemen gibi ülkelerdeki kıtlığı giderecek önemli tedariklerin kilidini açarak şimdi Ukrayna’dan ayrılmış olsa da , bu küresel gıda arzı krizini çözmeyecek.
Dünyanın diğer bölgelerinde, Çin ile ABD arasındaki pandemi öncesinde etkisini gösteren gerilimler devam etti . ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından Tayvan Boğazı’ndaki son Çin askeri tatbikatları, Ağustos ayında dünyanın en yoğun nakliye bölgelerinden birini bozdu.

Gerilimin daha da artması, örneğin bilgisayarlarda kullanılan yarı iletkenleri dünyanın dört bir yanındaki üreticilere sağlayan tedarik zincirlerini bozabilir.
İklim değişikliği, tedarik zincirleri için çok daha uzun vadeli bir sorundur . Bu yıl kuraklık, dünya çapında su seviyelerinin düşmesine neden olarak ana nakliye tedarik yollarını etkiledi.

Düşük su, karaya oturma riskini en aza indirmek için gemilerin normal yüklerinin yalnızca bir kısmını taşıyabilecekleri anlamına gelir. Yük, diğer taşıma türlerine yönlendirilebilirken, tek bir gemi yükünü taşımak için 500’den fazla kamyona ihtiyaç duyabilir.

Son aylarda, Çin’in ülkenin ekonomik üretiminin %45’inden sorumlu olan Yangtze nehrinin bazı kısımları, su seviyeleri normalin %50’sinden fazla altında olduğu için gemilere kapatıldı . Avrupa’nın üçte ikisi de daha da kötüleşmesi beklenen kuraklık koşullarıyla karşı karşıya .
İklim değişikliği nedeniyle aşırı hava olayları daha sık ve daha yoğun hale geliyor. 2022 kışında aşırı hava koşullarına ilişkin tahminler , Atlantik Okyanusu’ndaki birkaç önemli nakliye rotasını vurabilecek normalden daha aktif bir kasırga mevsimini içeriyor.
Kıtlık pek olası olmasa da, sonuç olarak bazı ürünlerin bu kış mağazalarımıza ulaşması daha uzun sürebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.