KÖŞE YAZISI 05-04-2022 AFAZİ

Bu haber 05 Nisan 2022 saat 9:40 'de eklendi.

Beynimiz dil öğrenmemizi sağlar. Hayatın erken dönemlerinde geliştiriyor ve her gün zahmetsizce kullanıyoruz. Sadece dil sistemi bozulduğunda, konuşmanın ve anlamanın ne kadar karmaşık olduğunu tam olarak anlıyoruz. Bu yazıda, beyin hasarı afazi adı verilen bir dil bozukluğuna yol açtığında ne olduğunu keşfedeceğiz. Dünya çapında yaklaşık 15 milyon insan afaziden etkilenmektedir. Ne yazık ki, birçok insan hala afazinin ne olduğunu bilmiyor.

Çok fazla çaba harcamadan, fikirlerinizi kelimelere ve bu kelimeleri tıpkı bir iplikteki boncuklar gibi düzgün cümlelere dönüştürerek muhtemelen basit bir hikaye oluşturabilirsiniz. İletişim, insan için olmazsa olmazdır; türümüzün evriminde çok önemli bir rol oynamıştır ve toplumumuzun önemli bir parçası olmaya devam etmektedir.

Beynimiz dil öğrenmemizi sağlar, onu hayatın erken dönemlerinde geliştirir ve her gün zahmetsizce kullanırız. Dilin karmaşık doğası ancak sistem bozulduğunda ve bize söylenenleri anlamlandıramadığımızda veya düşüncelerimizi ifade etmek için doğru kelimeleri bulamadığımızda ortaya çıkar.

Beyin, dili mümkün kılan organdır. Beynin çeşitli bölgeleri, gelen konuşmayı işlemek ve anlamak ve düşüncelerimizi kelimelere dönüştürerek, onları cümlelerde birleştirerek ve ardından çevremizdeki insanların kolayca anlayabileceği net, anlamlı sesler üreterek yanıt vermek için birlikte çalışır. Beyin, zorlu işini iyi yapmak için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Her gün tükettiğimiz kalorilerin yaklaşık %20’si, beyin vücut ağırlığının yalnızca %3’ü olmasına rağmen, doğrudan beyni beslemeye gider. Beynin ayrıca düzgün çalışması için kan yoluyla iletilen sürekli bir oksijen kaynağına ihtiyacı vardır. Azaltılmış veya oksijen kaynağı olmayan beyin hücreleri sınırlı bir süre hayatta kalabilir, ancak kan akışı hızlı bir şekilde geri gelmezse ölmeye başlarlar. 

Afazi, bir kişinin konuşma, konuşulan dili anlama ve okuma ve yazma becerilerinin değişen derecelerde etkileneceği bir iletişim bozukluğudur. Bu dil bozuklukları belirli bir işlevi veya görevi yerine getirme zorluğu veya yeteneğinin kaybı. Afazi için, bozulma veya eksiklik, yaralanma nedeniyle meydana gelen dil becerilerinin kaybıdır. İletişim sorunlarına yol açar. Afazi, zayıf işitme veya görme problemlerinden veya dil veya çeneyi hareket ettirmede zorluktan kaynaklanmaz. Bir beyin taramasında görüldüğü gibi beyinde gözlemlenebilir bir hasar olduğunda bir kişiye afazi teşhisi konur.

Afazide gözlenen dil bozuklukları, her insanda çarpıcı biçimde farklı olabilir. Afazili bazı kişiler diğerlerini anlamakta daha zorlanırken, diğerleri konuşurken ses hataları ve dilbilgisi hataları yapacaktır. Yine de diğerleri kelimeleri ve cümleleri tekrar etmekte zorlanacaklar. Bununla birlikte, afazinin bazı özellikleri neredeyse evrenseldir.

Afazili tüm insanlar, bir konuşmada kelimeleri almada sorun yaşarlar. Ancak hasarın beyinde nerede olduğuna bağlı olarak bu ortak eksiklik kendini farklı şekillerde gösterecektir. Birisi, “zarf” derken “harf” seçmek gibi doğru kelimeyi ilgili kelimelerle karıştırabilir. Bir başkası, bir tür yabancı dilde konuştuğunuzda ve kelime dağarcığınızda sınırlı olduğunuzda olduğu gibi, kelimeyi geri getirmek için mücadele edebilir. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.