KÖŞE YAZISI 04-10-2021 VEFA

Bu haber 04 Ekim 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Toplum nezdinde bulunduğu  şehre, yöreye hizmet edenleri çoğumuz işimize gelmedikçe hatırlamayız veya anımsamayız. Daha sonraları herhangi bir konu gündeme hasıl olunca vefasızlık veya vefa gündeme gelir.”VEFA” kelimesi gündeme ilk geldiğinde.  Aklımıza gelen ve söylediğimiz VEFA, İstanbul’da bir semt adı olarak konuşmaktan öte olmamalı,  Türk Dili Edebiyat sözlüğündeki anlamı olan.”Yaşanmışlıklara saygı duymak ve birçok şey paylaştığın insanlar hatırlamak demektir.”

Böyle bir girişi neden yaptım.

Bizlerin üstünde eksik olan Vefa duygusunu bizlere hatırlatan dostlarımız oldu. Bende bu dostlarımız ile buluşup hasbihal ettim. Sizlere bu dostluk muhabbetinden bahsetmek istedim. İzmir Aliağa’ya aile ziyaretine gitmişken bir dostu ziyaret edeyim dedim. Şimdilik İzmir Aliağa’da ikamet ediyor.

İlçemizde bir dönem Kaymakamlık yapmış. Birçok hizmetlere imza atmış. Hüseyin EKER ağabeyimle uzun süre sohbet ettik. Geçmiş Polatlı anılarını anlatırken hala o gözlerindeki heyecanı gördüm. Kendi yaşanmışlıkları,anılarını,başından geçenler derleyip topladığı bir kitap yazmış.”Kerpiçli Köyden Kadıköye”yazdığı, kitabın adı.Kitabın da görev yaptığı ilçelerde yaşadıklarını,başından geçenler bölgenin kültürel dokusu,tarihsel ve tarımsal alanda ülkeye kazandırdığı katkıları anlatmış.Emekli olmadan önce son görev yeri Polatlı olunca da Polatlı da sayfalarında epey yer ayırmış.Kitabı şahsıma imzaladı ve takdim etti.. İlk işim kitabı hemen okumak oldu. Şahsına çok teşekkür ettim. ve..ilk aklıma gelende VEFA oldu.. Polatlıya görevi icabıda olsa  burada bulunması. Şunu görmek mümkün görev icabıda olsa hizmet etmeye geldiği yöreye sanki o yörenin insanını kendi gibi görmesi ve hizmetlerini sonuna kadar takip ederek sonuca varmış olması. Yazdığı kitap da Polatlıya ne kadar önem verdiğini alıp okuma şansınız olursa görmüş olursunuz. Bizlerde bir kere olsun VEFA örneği gösterip bu kitabı temin edelim. Sayın eski Kaymakamımız Hüseyin Eker ağabeyimizin yazmış olduğu “KERPİÇLİ KÖYDEN KADIKÖYE” Kitabı bizlerde vefa adına iyi bir örnek olsun.

Daha sonra yolum Didim Polis Eğitim Moral Kampına düştü. Orda Polatlı’da İlçe Emniyet Müdürlüğü yapmış Metin Tanrıver ile sohbet ettik. Eski kaymakamımız Hüseyin Eker bey döneminde görev yapmış. Kitabında bahsettiği gibi o dönem asayişin çok kötü olduğu bir dönemdi.Metin Tanrıver ilçemize gelmesi ve görev yaptı dönemde  sokakta  gezerek tüm olayların kökünü kazıyan. Polatlı spora verdiği büyük desteklerle çoğu Polatlının bile dönüp bakmadığı  Polatlıspor sahip çıkarak. Polatlı’da efsane müdür olarak nam bırakan Metin Tanrıver ile sohbet etme fırsatım oldu. Metin Tanrıver tayin olup gitmiş olmasına rağmen İlçemizle bağlarını koparmıştır.Didim de ikin bir dost ziyaretime geldi. O da aynı dönemde birlikte görev yaptıkları Polatlı Eski İlçe Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Hacı Mehmet İnce. Emekli olmuş Söke’de seramik fabrikasının Ceo’luk  yapıyor. Onun köylerde asayiş ile verdiği mücadele unutulmaz.

EVET !

O hafta içerisinde üç değerli dostumla görüştüm eski günleri yad ettik. Benim için çok güzel bir hafta oldu. Meslek hayatımız içerisinde çalışmalarını aktardığımız bazen karşılıklı haber noktasın tartıştığımız. Sonuçta çok güzel dostluklara imza attığımızı görmüş ve yaşamış olduk.

Bu dostlarımız aynı yıllarda görevleri icabı Polatlıda denk gelip  birlikte çalıştılar.. Eski Kaymakamımız Hüseyin Eker Bey, Eski İlçe Emniyet  Müdürü  Metin Tanrıver Bey, Eski İlçe Jandarma Bölük komutanı Binbaşı Hacı Mehmet İnce Bey. Bizimde meslek hayatımızda birlikte çalışmış olmaktan mutluluk duyduğumuz dönemlerdi.

Onlar Polatlıya devlet tayin olarak gelen bir nevi devlet görevlisi idiler. Görev süreleri gereği buraya  hizmet edip. Süreleri dolduktan sonrada tekrar tayin olup  gittikleri yerde hizmetlerine devam edeceklerdi. Sonuçta da öyle oldu.Yalnız onların Polatlı’da bıraktığı izler hala duruyor. “BAKİ KALAN KUBBEDE HOŞ BİR SEDA İMİŞ” Dostlarımızda bu kubbede hoş seda bırakıp ayrıldılar. Bizlerde bu kubbenin sahipleri olarak hoş bir seda bırakan dostlarımıza da Polatlıya devlet görevlisi, siyasi, sivil toplum kuruluş başkanları veya sade vatandaşta olsa elini taşın altına koyup hizmet edenleri unutmayalım. Sizin anlayacağınız “VEFA” İstanbul’da  bir semt olarak görmeyelim.

Not; Eski Kaymakamımız Hüseyin EKER Beyin, Eski Emniyet Müdürümüz Metin TANRIVER  Beyin ve Eski Jandarma Bölük Komutanı Hacı Mehmet İNCE  Beyin  tüm Polatlılı hemşehrilerimize saygı  ve selamları var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.