KÖŞE YAZISI 04-04-2022 ÖNSEZİ

Bu haber 04 Nisan 2022 saat 9:53 'de eklendi.

Önsezi iddiaları insanlık tarihi boyunca yaygın olsa da, bu iddiaların güçlü şüphecilikle karşılanmış olması şaşırtıcı değildir. Önsezi, yani gelecekteki bir olay hakkında, olay fiilen ortaya çıkmadan önce, yalnızca çıkarım yoluyla bilinemeyen bilgiyi elde etme yeteneği, geçmişten geleceğe asimetrik olarak akan zamanın temel öznel deneyimiyle çatışır, özgür irade kavramını sorgular ve onunla çelişir. neden-sonuç ilişkisinin değişmez kavramları. Bu şüphecilik nedenlerine rağmen, araştırmacılar bu konunun peşine düştüler ve kontrollü laboratuvar koşulları altında yürütülen geniş bir çalışma veri tabanı artık mevcut.

Önsezinin varlığına ilişkin son tartışmaların belki de en merkezi olanı Bem’in (2011) çalışmasıdır . Bem (2011) birkaç klasik psikoloji etkisi ile zamanı tersine çevirdi ve dokuz deneyde önseziyi destekleyen kanıtlar buldu. Bu çalışma psikologların dikkatini çekmiştir ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yanıt şüpheci olmuştur.Bu konuda fikir birliğine varmak için şüpheciliğin ve yakından incelemenin hayati olduğu kabul edilse de, sonuçları çevreleyen ikirciklilik göz önüne alındığında, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu görüyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.