KÖŞE YAZISI 03-09-2022 FRANSIZCA MI?

Bu haber 03 Eylül 2022 saat 12:17 'de eklendi.

2017’de Fransa cumhurbaşkanı olarak ilk döneminin başlangıcından itibaren Emmanuel Macron, Fransızca’nın bir dünya dili olarak yeniden başlatılmasını başlıca kültürel projesi haline getirdi.

Yaklaşık üç yüzyıl boyunca, Fransızca’nın uluslararası bir dil olarak statüsü, Fransız ulusu için önemli bir varlık olarak görüldü. Yaklaşık 106 ülkede konuşulmakta ve 32 Eyalet ve hükümet için resmi bir dildir .

Fransa, dünyadaki etkili siyasi, ticari, entelektüel ve sanatsal tartışmaların çoğunun yürütüldüğü dile “sahipliğinden” yararlandı. Ancak yarım yüzyıl önce Charles de Gaulle ve Georges Pompidou’nun cumhurbaşkanları altında bile zemin kaybettiğine dair bir algı vardı. Diğer dillerde, özellikle de dünyanın baskın lingua franca’sı olarak kendini kabul ettirmeye başlayan İngilizce’de önemli tartışmalar giderek artıyordu.

Daha yakın zamanlarda, Fransız savunucuları, Fransa’nın kendi elitlerini, İngilizce’nin ya da uluslararası varyantlarından bazıları bazen aşağılayıcı bir şekilde etiketlendiği için “küresel” olarak kabul etmekle suçladılar .

Macron, bir dizi yüksek profilli konuşma ve girişimde bu teslimiyet ruhunu tersine çevirmeye çalıştı. Fikirleri en belirgin şekilde Paris’teki Institut de France’daki bir konuşmada sergilendi, ancak Ouagadougou , Frankfurt , Erivan ve Sorbonne’daki sunumlarda da ete kemiğe büründü .

Daha somut olarak, 185 milyon Euro’luk büyük yeni mimari projesi, Cité internationale de la langue française kültürel sitesi, kapılarını Paris’in hemen dışında Villers-Cotterêts’te açmaya hazırlanıyor. Amaç, Fransızca’yı tarihsel olarak köklü ancak ileriye dönük ve dinamik bir küresel dil olarak dünyaya yeniden yansıtmaktır.
Fransızca, konuşmacılarına diplomatik etki koridorlarına, entelektüel yeniliklerin en ileri noktasına ve iş fırsatı müzakerelerine maksimum doğrudan erişim sağlayacak iki dilden biri (İngilizce ile) olarak görülüyordu.

Ancak Fransızcanın önemi ve çekiciliği artık kesin olarak kabul edilemez. Son otuz yılda İngilizce, tartışmasız dünyanın baskın çalışma dili haline geldi. Mandarin, Arapça, Hintçe, İspanyolca ve Portekizce gibi diğer diller de kendi jeopolitik bölgeleriyle birlikte önem kazandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.