KÖŞE YAZISI 03-08-2022 PELOSİNİN ZİYARETİ

Bu haber 03 Ağustos 2022 saat 11:02 'de eklendi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi , 2 Ağustos 2022’de Tayvan’a geldi – Çin’in şiddetle karşı çıktığı, oldukça tartışmalı bir gezi gerçekleştirdi.
Adanın durumuyla ilgili o kadar büyük bir hassasiyet var ki, Pelosi’nin uçağı başkent Taipei’ye inmeden önce bile, önerilen geziye ilişkin sadece haberler bile Çin’in “ciddi sonuçlar” konusunda bir uyarısına yol açtı. Adaya ayak basmadan saatler önce, Çin savaş uçakları Tayvan ve Çin’i ayıran orta çizgiye yaklaşırken , Çin dışişleri bakanı Wang Yi, Tayvan’da “ateşle oynayan” ABD’li politikacıların “hiçbir sonu olmayacak” yorumunu yaptı. ”

ABD ise ziyaretten uzaklaştı. Geziden önce Başkan Joe Biden bunun iyi bir fikir olmadığını söyledi. Bölgedeki mevcut gerilimler göz önüne alındığında, bu gezinin neden hem Washington hem de Pekin’de tepkilere yol açtığını anlıyorum. Aynı zamanda, ABD’nin Tayvan ile artan siyasi angajmanını gören bir sürecin devamına da işaret ediyor ve Çin’i çok rahatsız ediyor.
Pelosi’nin ziyaretiyle ilgili tartışmalar, “ tek Çin” politikasından kaynaklanıyor.
1979’da ABD, Tayvan hükümetini tüm Çin’in hükümeti olarak tanıma politikasını terk etti, bunun yerine tanımayı anakaradaki hükümete kaydırdı .

Bu değişikliğin bir parçası olarak, ABD Tayvan ile resmi diplomatik bağlarını kesti ve Tayvan’daki ABD büyükelçiliğinin yerini Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü adlı bir sivil toplum kuruluşu aldı .

Enstitü fiili bir elçilikti ancak 2002 yılına kadar enstitüye atanan Amerikalıların oraya gitmek için ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan istifa etmeleri, ancak görev süreleri sona erdiğinde yeniden işe alınmaları gerekiyordu. Ve iki hükümet arasındaki temas teknik olarak gayri resmiydi.

1987’de sıkıyönetim kanununun kaldırılmasından 1996’daki ilk tam demokratik seçimlere kadar , Tayvan hükümeti demokrasiyi sürdürürken , hem Çin hem de Tayvan’daki hükümetlerin bir zamanlar anakara ile nihai yeniden birleşmeye ilişkin varsayımlarından uzaklaştı. Ancak Çin hükümeti, “tek Çin” fikrinden asla vazgeçmedi ve Tayvan özyönetiminin meşruiyetini reddetmedi. Bu, Tayvan ve ABD temsilcileri arasındaki doğrudan teması Çinli yetkililere karşı tartışmalı hale getirdi.
Bu arada, Hong Kong’da demokrasinin aşınması, Çin’in “tek ulus, iki sistem” fikrine bağlılığını baltaladı. Hong Kong’un İngiliz egemenliğinin sona ermesinden sonra anakaraya dönerken ekonomik, politik ve sosyal sistemlerini sürdürmesine izin veren ilke, Tayvan ile yeniden birleşme için bir model olarak gösterilmişti. Çin Komünist Partisi ayrıca 20. kongresini önümüzdeki aylarda düzenlemeyi planlıyor ve bu da Pelosi gibi yüksek profilli bir ABD siyasi şahsiyetinin Tayvan ziyareti için zamanlamayı hassas hale getiriyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.