KÖŞE YAZISI 03-06-2022 MAYMUN ÇİÇEĞİ

Bu haber 03 Haziran 2022 saat 12:40 'de eklendi.

Mevcut salgındaki ilk hasta, maymun çiçeğinin endemik olduğu Nijerya’ya yaptığı seyahatlerden Birleşik Krallık’a dönmüştü. Bununla birlikte, vakalar şimdi batı veya orta Afrika’ya seyahat etmemiş insanlar arasında yayılıyor ve bu da yerel bulaşmanın meydana geldiğini gösteriyor.

Monkeypox genellikle yakın temas ve solunum damlacıkları ile yayılır. Bununla birlikte, cinsel yolla bulaşma (semen ve/veya vajinal sıvı yoluyla) olası ek bir yol olarak öne sürülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) şöyle diyor: “Bu riski daha iyi anlamak için çalışmalara ihtiyaç var.”

Mevcut salgındaki vakaların çoğu genç erkeklerde olmuştur , ancak virüs herkese yayılabilir.

Semptomlar neler?
Erken belirtiler ateş, baş ağrısı, ağrıyan kaslar ve şişmiş lenf düğümleri gibi grip benzeridir.

Ateş düştüğünde, genellikle yüzde başlayan ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılan bir döküntü gelişebilir – en yaygın olarak avuç içleri ve ayak tabanları.
Maymun çiçeği ne kadar ölümcül?
Monkeypox, çoğunlukla iki ila üç hafta süren hafif, kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Ancak bazı durumlarda ölüme neden olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, “son zamanlarda” ölüm oranı %3 ila %6 civarındadır . Batı Afrika maymun çiçeği virüsünün Orta Afrika’dakinden daha hafif olduğu düşünülmektedir.

Monkeypox, kemoterapi görenler gibi bağışıklığı baskılanmış kişilerde ve çocuklarda daha ciddi hastalıklara neden olma eğilimindedir. Mevcut dünya çapındaki salgında maymun çiçeğinden ölüm olmadı, ancak Daily Telegraph’a göre , Birleşik Krallık’ta bir çocuk hastalıkla yoğun bakımda.
Maymun çiçeği çiçek hastalığı ve su çiçeği ile ilişkili mi?
Monkeypox çiçek hastalığı ile ilgilidir – ikisi de ortopoks virüsüdür – ancak su çiçeği ile ilgili değildir. Adına rağmen, su çiçeği bir çiçek virüsü değil, herpes virüsüdür. (“Tavuğun” isme nasıl geldiği tam olarak açık değildir. Samuel Johnson, 1755 tarihli sözlüğünde, ” çok büyük bir tehlike taşımadığı” için bu şekilde adlandırıldığını tahmin etmiştir .) Bununla birlikte, veziküller (küçük irin dolu kabarcıklar) ) maymun çiçeğinin neden olduğu su çiçeğine benzer görünümdedir.

Vakaların yükselmeye devam etmesi muhtemel mi?
Önümüzdeki iki ila üç hafta içinde vakaların önemli ölçüde artmaya devam etmesi muhtemel, ancak bu, yapım aşamasında olan başka bir pandemi değil. Monkeypox, COVID-19’a neden olan hava kaynaklı virüs SARS-CoV-2 kadar kolay yayılmaz.

Maymun çiçeği daha öldürücü olmak için mi gelişti?
SARS-CoV-2 gibi RNA virüsleri, her çoğaldıklarında genetik kodlarını kontrol etme yeteneğine sahip değildir, bu nedenle daha hızlı gelişme eğilimindedirler. Monkeypox, her çoğaldığında genetik hatalar için kendini kontrol etme yeteneğine sahip bir DNA virüsüdür, bu nedenle çok daha yavaş mutasyona uğrama eğilimindedir.

Mevcut salgının (Portekiz’deki bir hastadan alınan) ilk genom dizisi , virüsün 2018 ve 2019’da İngiltere, Singapur ve İsrail’de dolaşan maymun çiçeği suşuna çok benzediğini gösteriyor. Dolayısıyla mevcut salgının, yayılmada daha iyi olan mutasyona uğramış bir virüsün sonucu olması pek olası değildir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.