KÖŞE YAZISI 01-11-2022 ÜLKEMİZ VE DÜNYA İÇİN ÖNEMLİ BİR SEÇİM!

Bu haber 01 Kasım 2022 saat 9:42 'de eklendi.

BREZİLYA’DA SEÇİMİ LULA KAZANDI 

Çeşitli yayın organlarından derlediğim bu “seçim” yazısı, dünya ve en önemlisi de ülkemiz açısından, üzerinde düşünülüp, değerlendirilmesi gereken ciddi bir olgudur.

Brezilya 214 Milyonluk nüfusuyla, Güney Amerika’nın yarısına yakın toprak büyüklüğü ile çok önemli bir ülkesidir.

Bu ülkenin sağcı lideri Jair Bolsonaro, solcu rakibi ise Lula da Silva’ydı.

Brezilya’da halk devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu için 30 Ekim 2022 Pazar günü sandık başına gitti ve Solcu aday Luiz Inácio Lula da Silva veya kısa adıyla Lula, ülkenin mevcut lideri Jair Bolsonaro‘yu geride bırakarak seçimlerin galibi oldu. Yüzde 99 oranında sayılan oyların yüzde 50,83’ünü Lula aldı.

İktidarda bulunan Bolsonaro her türlü devlet imkânından yararlanmasına ve ilave olarak yoğun bir yandaş medya desteğini arkasına almasına rağmen; Lula’ya karşı az bir farkla da olsa seçimi kaybetti. Bana göre bu sonuç Brezilya halkının müthiş bir zaferidir.

İKİ ZORLU RAKİP ACABA NEYİ SAVUNUYORDU?

Lula: Solcu, eski sendika lideri Amazon Yağmur Ormanlarını daha iyi korumak için önlemler almayı savunuyor.

Gelir transferi projeleri yoluyla ülkedeki açlığı ortadan kaldırmayı hedefliyordu.

Birçok ülkeyle ilişkileri yeniden kurmayı ve bölgenin liderliğini üstlenmeyi vaadediyordu.

Bolsonaro: Sağcı, popülist bir liderdi. Orduda yüzbaşılık yapmış, bu eski milletvekili, çoktandır bekleyen emeklilik reformunu yaptı ve devlette reform yapmayı hedefliyordu.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili taleplere karşı çıkmayı ve ülkeyi Hristiyanlık prensipleriyle yönetmeyi savunuyordu.

YENİ DEVLET BAŞKANI 1 Ocak 2023’TE GÖREVİ DEVRALACAK.

Lula yaptığı ilk konuşmasında, en acil görevin açlığı bitirmek olduğunu söyledi. Halkın iyi yaşamak ve yeniden umuda sahip olmak istediğini kaydetti. Lula Amazon ormanlarındaki tahribata da son verileceğini belirtti ve: “Brezilya halkı yeniden umuda sahip olmak istiyor. Halk silah değil kitap istiyor. İyi yaşamak, iyi yemek, iş sahibi olmak ve eğitime erişmek istiyor” dedi.

Ülkenin sağcı lideri Jair Bolsonaro, solcu rakibi Luiz Inacio da Silva ile yarıştığı seçimlerin “iyilikle kötülük” arasında bir savaş olacağını söylüyordu.

Eski Cumhurbaşkanı Lula ise bu yarışı “demokrasi ve otoriterlik arasında” bir mücadele diye niteliyordu.

Lula böylece görevdeki devlet başkanı Bolsonaro’nun bireysel silahlanma yanlısı politikalarına da çizgi çekmiş oldu.

Irkçılığı yenmek istediğini söyleyen Lula, beyaz, siyah ya da yerli halkların eşit hak ve imkânlara sahip olmasını hedeflediğini kaydetti.

Lula, “İki Brezilya” olmadığını söyleyerek, “Biz tek bir halkız” dedi.

Lula, Amazon ormanlarında Bolsonaro döneminde artan ormansızlaşma ve tahribata da son verileceğini dile getirdi.

     *

Yorum: Devamlı tahribata uğrayan, adeta dünyanın akciğerleri görevini üstlenen Amazon Yağmur Ormanları’nın korunmasını görev bilen, ülkedeki “gelir dağılımı adaletsizliği” ni ele alıp, özellikle fakir ve yoksul halkın ihtiyaçlarının giderilmesini kendine önemli bir hedef olarak koyan yeni Başkan Lula’nın politikalarının gelecekte uygulanabilirse, etkili olacağına şüphe duymuyorum.

Ayrıca, “Halk silah değil kitap istiyor” söylemi ise gerçekten müthiş bir slogan olmuş…! Kutluyorum.

Yolun açık olsun Başkan Lula. İlhan Küçükbiçmen

İlhan KÜÇÜKBİÇMEN[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.