KÖŞE YAZISI 01-06-2022 SİLAHLAR VE KONGRE

Bu haber 01 Haziran 2022 saat 12:40 'de eklendi.

Mayıs 2022’de Teksas, Uvalde ve New York Buffalo’da yaşanan katliamla birlikte, ABD’de Kongre’nin silah kontrolünü yürürlüğe koyması için çağrılar yeniden başladı . Connecticut, Newtown’daki Sandy Hook İlköğretim Okulu’nda 2012’de 20 çocuk ve dört personel katledilmesinden bu yana, toplu katliamlara yanıt olarak çıkarılan yasalar Senato’dan sürekli olarak geçemedi . Siyaset bilimciler Monika McDermott ve David Jones’tan , Amerikalıların çoğunluğu daha sıkı silah kontrol yasalarını desteklemesine rağmen, neden daha fazla kısıtlamanın asla geçmediğini anlamalarına yardımcı olmalarını istedik .
Toplu katliamlar daha sık hale geliyor. Yine de bu ve diğer toplu atışlara yanıt olarak önemli bir silah yasası çıkarılmadı. Neden? Niye?
Monika McDermott: Silah erişimini hükümetin şu anda olduğundan biraz daha fazla kısıtlamayı destekleyen bir çoğunluk varken, genellikle bu zayıf bir çoğunluk – ancak bu destek son toplu silahlı saldırılar gibi olaylardan sonra kısa vadede yükselme eğiliminde.
Silah sahiplerinin bile , silah gösterileri de dahil olmak üzere tüm silah satışları için arka plan kontrolleri gibi kısıtlamaları desteklediğini bulma eğilimindeyiz . Yani bu herkesin geride kaldığı bir şey. Silah sahibi hanelerin geride kaldığı bir diğer durum ise, kanunen istikrarsız veya tehlikeli olarak değerlendirilen kişilerin silahlarını kolluk kuvvetlerinin elinden almasına aldırış etmemeleridir . Bunlar, Amerikan halkından sanal oybirliğiyle destek alabileceğiniz iki kısıtlama. Ancak belirli unsurlar üzerinde anlaşma her şey değildir.
Bu, insanların yaygara kopardığı bir şey değil ve karışımda insanların şu anda çok daha fazla endişe duyduğu, ekonomi gibi pek çok başka şey var. Ayrıca, insanlar federal bütçe açığı konusunda güvensizler ve sağlık hizmetleri bu ülkede hala kalıcı bir sorun. Yani bu tür şeyler , halk için öncelikler açısından silah denetimi mevzuatında üst sıralarda yer alıyor.
Yani yasama için çoğunluğun desteğini düşünemezsiniz; öncelikleri düşünmek zorundasın. Ofisteki insanlar önceliklerin ne olduğuna dikkat eder. Birisi bir sorun yüzünden onları oylamayacaksa, bunu yapmayacaklar.
Diğer sorun ise, silah sahibi hanelerde ve silahsız hanelerde silah durumuna ilişkin tam da bu farklı görüşe sahip olmanızdır . Halkın yaklaşık yarısı silahlı bir evde yaşıyor. Ve bu insanlar, silah kullanmayan evlerde yaşayanlara göre, toplumlarında toplu bir silahlı saldırı olabileceğinden önemli ölçüde daha az endişe duyma eğilimindedir. Ayrıca, daha katı silah yasalarının toplu silahlı saldırı tehlikesini azaltacağını söylemeleri de pek olası değil.
Silahı olmayanlar tam tersini düşünüyor. Silahların tehlikeli olduğunu düşünüyorlar. Erişimi kısıtlarsak toplu çekimlerin azalacağını düşünüyorlar. Yani Amerikan kamuoyunda bu çatallanma var. Bu da Kongre’nin silah kontrolü konusunda neden hiçbir şey yapamadığına veya yapmadığına da katkıda bulunuyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.