Korona için iyi haberler de var

Bu haber 21 Mart 2020 saat 8:30 'de eklendi.

Dünyanın 160 ülkesinde görülen ve binlerce insanın ölümüne neden olan Yeni tip Korona Virüsü Covid-19 ile ilgili onca olumsuzluğun yanında müjdeli bir haber var.
İstanbul Üniversitesi, Çapa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Erk, ”Türkiye’nin nüfusu genç ve bağışıklık sistemi kuvvetli. Bu ve diğer alınan tedbirlerle, korona virüsünün Türkiye’yi teğet geçeceğini düşünüyorum.” dedi.
Prof. Erk, SuperhaberTV’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: ”Koronavirüs salgını özellikle 60 yaş sonrası, altta yatan hastalıkları olan ve ilaç kullanan insanları olumsuz etkileyen bir hastalıktır. 0-10 yaş arasında bildirilmiş ölüm yoktur. 10-40 yaş arasında ölüm oranı binde 3 yani mevsimsel grip hastalığındaki oranlara benzer rakamlar. 70-79 yaş arasında ölüm oranı %8; 80 yaş sonrası ölüm oranı ise pik yaparak %14.8’e ulaşıyor. Türkiye nüfusu genç bir ülke.
Ortalama yaş 30. Avrupa’da ölüm oranlarının en yüksek olduğu ülke olan İtalya’da ise ortalama yaş 46. İtalya zamanında karantina ve izolasyon önlem almadığı, lakayıt davrandığı ve yaşlı bir nüfusa sahip olup, sağlık sistemi organize olmadığı için bu felaketi yaşıyor. Türkiye zamanında önlemlerini kararlılıkla aldı. Hastalığın yoğun görüldüğü Çin, Irak, İtalya gibi ülkelerle hemen hava trafiğini durdurdu. Sınırlarda ve gümrük kapılarında gerekli önlemleri ivedilikle aldı, akılcı davrandı. Nüfus oldukça genç. Tüm bu faktörler hastalığın çok az görülmesine yol açtı. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak okulların tatil edilmesi, spor müsabakaların tatil edilmesi son derece yerinde, stratejik önlemler olarak yararlı oldu.”
Sağlık Bakanlığı’nın şu ana kadar süreci iyi yönettiğini ifade eden Prof. Dr. Erk, bundan sonra önemli bir hata yapılmadığı taktirde, gerekirse alınan önlemler sıkıştırıldığı taktirde herhangi bir sorun olmadan en az hasarla atlatılacağını söyledi ve şunları ekledi: “Sağlık sistemi organize, karantina ve izolasyon önlemleri zamanında alındı, süreç iyi yönetiliyor.
Nüfus genç ve bağışıklık sistemi kuvvetli. Tüm bu nedenlerle önemli bir hata yapılmadığı taktirde bu pandemi Türkiye’yi teğet geçecek gibi gözüküyor.
Özellikle 60 yaşını geçmiş, kronik hastalığı olan ve ilaç kullanan kişilerin bir süre evlerinde istirahat etmeleri; kalabalıklardan uzak durmaları, el hijyenine dikkat etmeleri, sağlıklı beslenmeleri, yeterli ve kaliteli uyku uyumaları, uygun koşullarda açık havada maske takarak ve diğer insanlarla aralarında en az bir metre olacak şekilde yürüyüş ve egzersiz yapmaları durumunda, sigara ve alkol kullanmadıkları taktirde onlar içinde ciddi olumsuz bir sonucun ortaya çıkmayacağını düşünüyorum.”
PROPOLİS SATIŞLARI
PATLADI
Koronavirüs, propolis satışlarını patlattı!
Türkiye’de, koronavirüsün görülmesinin ardından, vatandaşlar alınan tüm önlemlerin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmek için de çeşitli besinler aramaya başladı.
Bu sırada arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı tamamen doğal bir ürün olan ve bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen propolis satışları arttı.
SANAL VİRÜS
SALGININA DA DİKKAT
Nedim Şener, ‘Fetövirüs’ başlıklı bugünkü yazısında ‘FETÖ’cülerin koronavirüs nedeniyle panik yarattığını’ savunarak şunları söylemiş:
“İşin aslı, her koşulda kaos yaratmak, var olan kaosu büyütmek gibi amaçları olan FETÖ’cülerin, insan sağlığı ile ilgili bu küresel salgını örgüt amaçları için kullanacağını düşünmüştüm ama ‘Yapmazlar’ diyordum. O nedenle yaptıklarında çok da şaşırtıcı olmadı. Soruları çalıp milyonlarca insanın hakkını yiyen, kumpas kuran, insan öldüren, darbeye girişen, vatanına ihanet edenlerden her kötülük beklenir zaten.”
Şener, “Birinci vakanın ortaya çıkmasıyla, FETÖ’cülerin ilk aklına gelen cezaevlerinde bulunan FETÖ’cüler oldu. Elbette Adalet Bakanlığı, cezaevlerindekilerin güvenliği ve sağlığı için gerekli tüm tedbirleri almakla yükümlü. Hatta hastalık bulaşmaması için dışarıdan ziyaretçilere de geçici yasak getirildi. Ancak FETÖ’cülerin aklına gelen, örgüt üyelerinin tahliye edilmesi oldu” ifadelerini kullandı.
Şener, yazısında ayrıca şunları kaydetti: “Ancak her olayda olduğu gibi bunda da çıkarmamız gereken dersler var. Birincisi, FETÖ’cüler her koşulda ve zamanda şeytani ruha sahiptir. Onlarla herhangi bir konuda anlaşmak mümkün değil, onlarla savaşmak gerekir. Elbette, koronavirüse karşı bir gün aşı bulunacak, hastalar da iyileşecek ama bünyesine FETÖVİRÜS girmiş bir kişinin tedavisi imkânsız.”
DÜNYA TÜRK KOLONYASINI YENİDEN KEŞFETTİ
Almanya’dan Türk kolonyasına müthiş talep!
Koronavirüs (Kovid-19) salgını, Almanya’da Türk kolonyasına talebi artırdı. İş adamı Bülent Emekçi, “Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle son dönemlerde kolonyaya olan büyük talebe yetişmekte güçlük çekiyoruz. Kendi tesislerimizde ürettiğimiz çok sayıda ürünün üretimini azalttık, kolonya üretimine yöneldik ve günde iki vardiya çalışarak 12 bin şişe kolonya üretiyoruz” demiş.
Y KUŞAĞINA DİKKAT
Dünyada yeni tip koronavirüs salgını yayılmaya devam ederken uzmanlardan “Y Kuşağı” uyarısı yapılmış. Amerikalı yetkililer, salgının durdurulmasının, genç neslin hareketlerine bağlı olduğu görüşünü ortaya atmış.
Biz de buradan Y Kuşağına (1981-1996 yılları arasında doğanlar)sesleniyoruz: “Bu salgının yayılması ya da durması sizin elinizdeymiş. Aman gözünüzü sevelim; alışkanlıklarınızı dizginleyin, uzmanların uyardığı süre zarfında evde kalın. Bu iş sizlerin de katkısı ile tez zamanda en az hasarla bitsin!”

Medya HAFİYESİ[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.