KORKMAZ, POLATLI’DA YENİ ÇKS SİSTEMİ İŞLEYİŞİNİ İNCELEDİ

Bu haber 04 Ekim 2022 saat 10:16 'de eklendi.

Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, Polatlı’ya gelerek Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasıyla e-devlet üzerinden yapılan ÇKS başvuruları hakkında Polatlı çiftçisi ile görüştü. Korkmaz, ÇKS’nin e-devlet üzerinden yapılmasının çiftçiler tarafından nasıl karşılandığını, tarlada bağ bahçede, köyde kısacası internetin çektiği her yerde ÇKS başvurusu yapmanın kolaylığını yerinde inceledi. İl Müdürü Korkmaz’a Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü eşlik etti.

KISA SÜREDE POLATLI’DA 300’E YAKIN BAŞVURU

Üreticinin işini kolaylaştırmaya dönük dijital dönüşüm hamlelerine büyük önem veren Tarım ve Orman Bakanlığı, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) e-Devlet üzerinden başvuruların başladığını açıkladı. Bu kapsamda, uygulamanın başlangıcından itibaren son 48 saatte, 43 bin 317 başvuru ve 53 bin 40 ÇKS belgesi oluşturuldu. Polatlı’da ise bu süreçte 300’e yakın başvuru yapıldı. Çiftçiler e-Devlet uygulaması üzerinden ÇKS’ye başvuru esnasında aşağıdaki süreçleri takip ederek kolaylıkla başvurularını gerçekleştirebilirler.

E-DEVLET ÜZERİNDEN ÇKS’YE KAYIT AŞAMALARI

Çiftçimiz, e-Devlet Kapısına kendi kimlik bilgileri ve şifresi ile giriş yapar. Hizmeti kullanabilmek için arama kısmına ‘ÇKS’ yazılır. Çiftçi Kayıt Sistemi Kayıt Yenileme Başvurusu (Gerçek Kişi/Tüzel Kişi) hizmeti seçilir. Açılan ekranda ilk başvuruyu yapmak için ‘Yeni Başvuru’ butonuna tıklanır. Aydınlatma metni okunur ve aşağıda bulunan ‘Onaylıyorum’ kutusu işaretlenerek ‘Devam Et’ butonuna tıklanır. Açılan sayfada ÇKS sistemindeki kayıtlı bilgiler görüntülenir ve iletişim bilgileri kontrol edilir. İhtiyaç halinde bu ekran güncellenir. Kayıtlı araziler görüntülenir ve gerekirse ürün bilgileri ‘Ürün Bilgisi Değiştir’ butonu ile güncellenir. Son ekranda başvuruya ait tüm bilgiler görüntülenir. Başvuruya ait ilk destek ödemesinden mahsup edilecek başvuru ücreti görüntülenerek onaylanır ve başvuru tamamlanır. Tamamlanan başvuruları görüntülemek için ‘Başvuru Listesi’ butonuna tıklanır. Başvuruların listelendiği ekrandaki ‘Başvuru Durumu’ sütununda başvurunun durumu görüntülenebilir. Tamamlanan başvurular İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin değerlendirilmesi aşamasına geçer.

MÜRACAAT İÇİN SON GÜN 31 ARALIK!

Mevcut durumda 1 Eylül – sonraki yılın 30 Haziran tarihleri arasında olan başvuru süresi, üretim planlaması yapılabilmesine için başvurunun başladığı yılın 31 Aralık’a çekilmiştir. Yani mevcut durumda 10 ay süre ile olan başvuru süresi (01 Eylül – 31 Aralık arasında) 4 aya düşürülmüştür. 2023 yılı ÇKS başvuru süresi 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir. Muhtar ve aza imzaları: Ürün beyan formlarında (B-Arazi Bilgileri Formu) yer alan muhtar ve 2 aza imzaları kaldırılmıştır.Yeni düzenlenen veya yenilenen Kiralama, Muvafakatname ve Taahhütnameler Muhtar ve 1 Aza tarafından onaylanacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.