Konuk Sokağında farkındalık!

Bu haber 11 Haziran 2020 saat 9:09 'de eklendi.

Polatlı’da Sivrihisar Caddesi’nde 5 Haziran Çevre Günü münasebetiyle farklılık oluşturuldu. 5 Haziran Çevre günü nedeniyle Sivrihisar Caddesi Konuk Sokak esnafı farkındalık yaratarak dükkan önlerine çevre duyarlılığı sağlamak için çevremizi temiz tutalım, temizlik eşittir sağlık gibi sloganları küçük saksıların önüne yapıştırdılar. Bu sayede İlçede ki Konuk Sokak’ta günün anlam ve önemine ilişkin anlamlı faaliyet gösterdiler.

KONUK SOKAĞI BİRÇOK SOKAĞA ÖRNEK OLDU

Polatlı’nın en çok kullanılan sokaklardan olan Konuk Sokak esnafı düzenledikleri etkinlikle ilçede birçok sokağa örnek oldu. 5 Haziran Çevre günü nedeniyle Konuk Sokak esnaflarından  İbrahim Ateş öncülüğünde Konuk Sokak esnafları farkındalık yaratmak amacıyla çevre gününü kutladılar.

“DOĞAYA, ÇEVREYE, SOSYAL YAŞAMADA SORUMLULUKLARIMIZ VARDIR”

Konuk Sokak esnaflarından  İbrahim Ateş konuyla ilgili basın açıklamasında şu ifadelere değindi; “Çevre ve doğayı insanoğlu öbür canlılardan farkı olan bilinci ile koruma ve yaşatma özelliklerine sahiptir Cenab-ı Allah‘ın verdiği akıl nimeti ile Ona karşı sorumluluğumuz başta olmak üzere doğaya, çevreye, sosyal yaşamada sorumluluklarımız vardır. Ahzab süresinin 33/72 ayetinde “Biz emaneti dağlara,taşlara teklif ettik,onlar bu emaneti taşıyamaya yanaşmadılar bunu insan yüklendi” buyurmaktadır.Bu ayet bize çevremizden hem de her şeyiyle nasıl sorumlu olduğumuzu vurgulamaktadır.Ekoloji tüm canlıların birbirleriyle,çevreyle olan ilişkilerini inceleyen bilim dalı.Bu dalın uzmanlarının son yüzyılda doğaya çevreye toprağa,havaya,suya hoyratça davranıldığı açıklamaları zaman zaman görülmektedir. 1972 yılında İsveç in Stokholm kentinde Birleşmiş Milletler çevre konferansında alınan kararla 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak anılmaktadır. Her günde yaşayan tüm canlılar Allah ‘ın bütün nimetlerinden faydalanmaktadır.”

ATEŞ: ÇEVRE İÇİNDE YAŞIYORUZ

Çevre içinde yaşanıldığına değinen İbrahim ateş; “Her yeni bir gün ile çevreye adım atıyoruz, çevre içinde yaşıyoruz. Belirli günler başlıklarla kutlanmakta ama her gün yaşanmaktadır. Bu insanoğlu doymayan varlık mı diyeceğiz? Sömürüyü, işgali, benliği, azgınlığı sanki alametleri doğuruyor. Dünyayı saran korona virüs insanoğluna biraz kenarı çekilip nimetlerin ne kadar değerli olduğunu algılatabildi mi acaba? Yoksa sömürücü vahşi zihniyet benliğinden vazgeçmiyor mu? Er geç doğaya, yaşama, insana zulüm edenler cezasını bulacaktır. İnsanlar virüsten eve kapanınca doğa nefes aldı. Gökyüzü mavi, yerüstü yeşilliğini korudu, sokak hayvanları özgürlüğünü yaşadı, yunuslar denizlerde bayram etti. Allah‘ın verdiği nimetlerin değerini, insanın birbirinin ufku olduğunu, havanın, suyun, toprağın yaşamın, çevrenin kıymetini bilen, bilmeyen özlemini yaşattı. Acaba doğa çevre katlediliyor mu?Küresel ısınmayla deniz seviyelerinin yükselmesi, fırtınalar hava değişiklikleri,dünyada hastalıkların çok hızlı yayılmasına sebep mi?Kaynakları nasıl kullanıyoruz?Yenilenen doğal kaynaklar,rüzgar,su,ağaç, güneş ışığı gibi sürekli kendini tazeleyen kaynaklar.Yenilenemeyen kaynaklar ise benzin,doğalgaz,kömür gibi.Uzmanlar açıklıyor biz dinliyoruz. Uygulamanın neresindeyiz biliyor muyuz? Çevreye attıklarımız kâğıt 3 ay, çiklet 5 yıl, plastik şişe poşet 1000 yıl doğada duruyor. Kağıt karton geri dönüşüm ile kaç ağaç kurtarıldığını,1 ton cam atığı geri dönüşüm ile 100 litre petrol tasarrufu, metal plastik ger kazanımla yüzde 95 enerji tasarrufu sağlandığını biliyor, uyguluyor muyuz? İnsan olarak hayvanların öldürülmesine, bitkilerle tohumlarla, oynamaya, tarla biçim sonrası nadasa bırakmayıp yakılmasına, hormonlu yiyeceklere dikkat edilmelidir. Hepsini kapsayan doğal kaynaklar, enerji, tarım, orman, toprak, su, atıklar, nüfus artışı, şehircilik yükselen beton yığınları, termik santraller bunlara karşı dediğimiz gibi katliam mı yapıyoruz? Virüs yayılınca hepimiz “Hadi köyümüze geri dönelim” mısralarını dillendirir olduk. Doğa, çevre, insan Allah‘ın emanetleriyiz. Emanetleri korumak hepimizin görevi bu isterse çok basit sokağa tükürene, çöp atana ikaz olsun, ister çarpık kentleşme mücadelesi olsun, kamu arazisini ormanı yağmalama karşısında olmak olsun görevimizdir.”

“ÇEVRE İLİŞKİLERİ ARASINDA ÇOK İYİ BİR DENGE KURULMALIDIR”

Dünya Çevre Günü’nü kutlayan İbrahim Ateş konuşmasına devam ederek; “Doğaya, çevreye karşı, sosyal önlem almak bireyden başlayıp, kamu STK’ları ve hepimizin sorumluluğudur. Bunda kamu kurumları ve sosyal organizasyonlar ile projeler yaratıp çevreye sahip çıkılmaya devam edilmelidir. Bizlerde Şehrimizde konuk sokağımızda Çevre hepimizin çevre her günümüzde sahip çıkalım anlayışı ile ufak sokak etkinliği yapıyoruz. Biraz duyarlık biraz çevre sloganları ile bir katkı olursa seviniriz. Çevre hepimizin. Daha bir kaç gün önce dünyanın gözde tatil beldesi Bodrum da beş yıldızlı otel tarafından sahile mermer tozunu beyaz kum diye seren otel işletmesine ne dersiniz? Onun sokağa çöp atandan, affedersiniz tükürenden farkı yoktur. Bunlar kişinin özgürlüğüne saygısızlık olarak değerlendirilemez. Herkesin çevreyi ve sosyal düzeni koruyacak, iyileştirecek olumlu katkılarda bulunması gerekir. Kişi hak ve özgürlükleri ile çevre ilişkileri arasında çok iyi bir denge kurulmalıdır. Üç tarafı deniz, dört mevsim yaşadığımız memleketimizin her tarafında havanın, suyun, toprağın tüm nimetlerin değerini bilmek hepimizin, çiftçilerimizin bereketini çoğalacaktır inşallah. Çevreyi, doğayı her günümüzde korumak ve birlik beraberlik içinde güzel günler dileğiyle, çevremizi koruyan konuk olalım. Her gün yaşadığımız Dünya çevre günümüz kutlu olsun” sözlerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.