KOMİTELER HAK MÜCADELESİ VERİYOR

Bu haber 05 Ekim 2022 saat 9:35 'de eklendi.

 

02 Ekim 2022 tarihinde yapılan Polatlı Ticaret Odası komite seçimleri sonucuna Beyaz Listeden bazı meslek komiteleri seçim sonucuna itiraz geldi. Meslek komitesi seçimlerinde Vergi mükellefiyeti kapalı olan ve hatta oy kullanmaya gelmeyen ama oy kullandığı tespit edilen  seçim sonuçlarına yapılan itiraza ilçe Seçim Kurulu ret kararı verdi. İlçe Seçim Kurulunun ret kararını eleştirerek haklı mücadelelerini sonuna kadar devam ettireceklerini belirten Polatlı Ticaret Odası 1 .Meslek Komitesi Beyaz Liste Adayları Aykut Kaya ve Mehmet Salçın İlçe Seçim Kurulunun görevini yapmadığını söyledi.

KAYA: BUNA KİM İZİN VERDİ KİMLER YÖNLENDİRDİ?

Polatlı Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Aykut Kaya ilçe seçim kuruluna şu soruları sordu; “İlçe seçim kurulu benim şirketimin (Gordion) vergisinin kaplı olduğunu bulup  oy kullandırmıyorsa diğer 5 şirkete neden oy kullandırdı? Buna kim izin verdi kimler yönlendirdi? Bunu yönlendiren Ticaret Odası Genel sekreteri İnanç Ölmez mi? Ticaret Odası yönetim kurulu mu? İlçe Seçim kurulunun usulsüz yaptığı bir davranış mı? Neden beni yok sayıp 5 şirketi var saymışlardır? açıklansın.”

İLÇE SEÇİM BORCUMU ASKIDAN İNDİRDİM HALDE OY KULLANDIRTMADI

Kaya sözlerine şu şekilde devam etti; “2 Ekim Pazar günü yapmış olduğumuz ticaret odası seçimlerinin  hayırlı olmasını diliyorum . Polatlı’mız inşallah kazanır diye yola çıktığımız seçim sonucunu  itiraz ettik. İlçe seçim kurulundan ilk gelen listeler sonucunda de  askıda olan bazı mükelleflerinin askı borçlarının ödendiğini sonrasında  ilçe seçim kuruluna gelen kesin listedeki 105 seçmenden  5 tanesinin vergi borcunun  kapalı olmasın rağmen oy kullandıkları tespit edilmiştir.  Bende bir şirketin borcu vardı Ticaret odasında  askıdaydı askıdan indirdim oy kullanmayı beklerken  İlçe seçim kurulu bana senin şirketin vergi dairesinde  kapalıdır oyunu  bu şirkete kullanamazsın diyerek  vergi borcumu askıdan indirmeme rağmen bana oy kullandırmadı. Ancak 5 firmayı 1. meslek komitesinden (sarı liste) vergi kaydı kapalı  olmasına rağmen   hiçbir şekilde müdahale etmeden oy kullandırttılar izin verdiler.”

VERGİ DAİRESİNDEN KAPALI OLAN 5 ŞİRKETE  OY KULLANMA İZNİNİ KİM VERDİ?

İlçe seçim kurulu benim şirketimin (Gordion) vergisinin kaplı olduğunu bulup  oy kullandırmıyorsa diğer 5 şirkete neden oy kullandırdı. Buna kim izin verdi kimler yönlendirdi? Bunu yönlendiren Ticaret Odası Genel sekreteri İnan Ölmez mi? Ticaret Odası yönetim kurulu mu?  İlçe Seçim  kurulunun usulsüz yaptığı  bir davranış mı? Neden beni yok sayıp 5 şirketi  var saymışlardır? Bunun araştırılması için itiraz dilekçesi verdim. İtirazım reddedildi.  Firmalar kendi ceplerinden iş yerlerinde yetki belgelerini dağıtarak insanları yönlendirmişler, yönetmişlerdir. Bu yetki belgelerinin dahi  doğru düzgün imza olduğunu  düşünmüyorum  yetki belgelerinin  araştırılmasını istiyorum. İlçe Seçim Kurulu da Ticaret Odası yönetim kurulu da taraflı davranmışlardır.”

İLÇE SEÇİM KURULU BUNLARA BİLE RET VERDİ

“1-5-6. Meslek komiteleri seçim sonucuna itirazlarımızı yaptık ilçe seçim kurulu ret kararı verdi.  6’ncı (Altı) meslek  Komitesi itirazlarında   sınırlı yetkili olmalarına rağmen  oy kullanmaması gereken firmalar oy kullanmıştır. İlçe Seçim Kurulu  bunlara bile ret verildi.”

SEÇİM ŞAİBELİDİR

“İlçe seçim kurulu  benim şirketimin kapalı olduğunu tespit etmiş ise diğer şirketlerin kapalı olduğunu neden tespit etmemiştir neden göz ardı etmiştir? Ya da Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve oradaki sekreter yanlı olarak bu şirketlerin vergi kaydının kapalı olduğunu ile seçim kuruluna vermemiştir. Seçim şaibelidir Beyaz liste olarak seçimde tüm komiteleri alam ihtimalimiz varken masada  seçim kaybettik. Biz kaybettiğimizi düşünmüyoruz aslında 13 meclis üyemizi soktuk. Ama seçimde yapılan bu durumlar karşısında mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Şahıslara ilgili Ticaret Odası Genel Sekterine ve İlçe Seçim Kuruluna geldiğimizde itiraz etmek istediğimizde önümüze  bazı maddelerle kişisel verileri koruma kanunu duvarı ördüler ve hiçbir veriye ulaşamadık. Bize diyor ki sen neden askıdan çıktığı zaman itiraz etmedin. Nasıl edecektim Sen kişisel verileri koruma kanunu çıkartın karşıma  ben şahısların hiç birine bakamadık ki. Adamlar oy kullanma günü bizimle dalga geçerek resmen vergi kaydım kapalı ama oy kullanarak size geçirdim dedi.”

KİMİN KİME OY VERDİĞİNİ HERKES GÖRDÜ HANİ OY GİZLİYDİ?

Polatlı Ticaret Odasında  kurulan oy kullanma sandıklarında ve hemen kabin altına konulan çöp kutularında kimin kime oy verildiğinin açıkça görüldüğünü belirten Kaya “Seçim günü oy kullanma  kabinlerini gördünüz çöp kutularını gördünüz o gün kim kime oy verildiğini herkes   gördü” dedi.

SALÇIN: İLÇE SEÇİM KURULU KENDİNE GÖREVSİZLİK ADDETMİŞ

İlçe seçim kurulu vergi kaydı kapalı olan şirketleri tespit edemedi mi?  Etmek mi istemedi? Beyaz listeden 1. meslek komitesinden  seçime katılan Mehmet Salçın ise İlçe Seçim  Kurulunun seçimde oy kullanma hakkı ve yetkisi olmayan vergi kaydı kapalı olan şirketleri  tespit etmek istediğini iddia ederek “etmek istemiş öyle anlaşılıyor İlçe seçim kurulu kendine görevsizlik addetmiş. Ret kararında diyor ki: “Bu takip benim görevim uhdem de değil . bunu ticaret odası onaylar gönderir ben onay makamıyım .” İlçe Seçim Kurulu bu seçimi eline yüzüne bulaştırmıştır. Peki sen onay makamıysan aynı grupta başka 3 vergi mükellefinin vergi kaydı olmadığı gerekçesi ile listeden neden çıkarttın? Madem bu görev senin değil senin ukdende değil ise bu 3 firmayla ilgili kendini nasıl neden görevli kıldın? 3 firmaya görevli kılarken  diğer 5 firmayla ilgili  görevi Ticaret Odası ve TOBB atarak  kendini bu  kurtarmaya çalışmaktan  başka bir şey değil. İlçe seçim kurulu bu seçimi eline yüzüne bulaştırmıştır. Dolayısıyla  bu ret kararı ile bu bulaşıklığı temizlemek gibi bir yola  tasallut etmiştir.”

KISITLI YETKİ DE OLANLARA BİLE “YETKİ BELGESİ” VERİLMİŞ

“Bir başka konuda kısıtlı yetkiyle  oy kullandırılması kanunda çok açık. Kısıtlı yetki ne demek?  Büyük firmalar Polatlı da ki müdürlerine kısıtlı yetki devri yaparlar. Kısıtlı yetkide  seçme ve seçilme hakkı olmaz bu kanunda çok açık ve net. Kısıtlı yetkili olduğu halde bir firma tespit ettik. Teleses  Polatlı’da hizmet veren bir firma. Teleses Polatlı’da ki  temsilcine kısıtlı yetki vermiş ve oy kullanabilmesi için  yetki belgesi çıkartmış. Daha aleni bir suç ne olabilir? Usulsüz Oy kullanmaya teşebbüs var.  İlçe seçim kuruluna bu verildiğinde ilçe seçimin şunu yapması lazım Teleses ilgili  yetki belgesi alınmış mı alınmamış mı? Mesele oy kullanması değil orda gayri kanuni uygula ve yöntemle Ticaret Gazetesinde de  bu yazılı olduğu halde  maalesef Teleses firmasına yetki belgesi verilmiştir. Bu bile tek başına   seçim iptali sebebi iken desteleyen pek çok veri varken    seçime hiç katılmadığı halde  kişinin beyanı var diyor ki “Ben 2 Ekim Pazar günü Polatlı Ticaret Odası seçimlerine katılmadım” ama yerine oy kullanılmış.  Bunun tespitini ben yapamam, İlçe Seçim Kurulu yapması lazım. itiraz ediyoruz  bunlara ilçe seçim benim görevim değil diyor. İlçe Seçim Kurulu senin görevin nedir? Sadece Ticaret Odasından gelen evrakları onaylamak mı? Bir firma yetkilisi değilseniz  yada geçmişte bir firmanın yetkilisi değilseniz yeniden yetkilendirildikten  6 ay sonra  oy kullanma hakkınız var.  Ama bazı firmalar var sadece seçime  yetiştirilmek için hızlıca yetkilendirilmiş geçmişte de o firmanın yetkisinin olmadığı insanların oy kullandığı tespiti var.  İlçe seçim kurulu ret kararı ile kendini görevsizlikle ilan ediyor ve diyor ki  benim ismim ile seçim kurulu onun dışında hiçbir şeye karışmam  sadece gelen evrakları onaylarım diyor.”

İLÇE SEÇİM KURULUNDA  CİDDİ ANLAMDA İŞ BİLMEZLİK HUKUK BİLMEZLİK VAR

“Dolayısıyla ilçe seçim kurulunda  ciddi anlamda iş bilmezlik hukuk bilmezlik var . Seçime gölge düşürmek gibi  görevsizlikleri var. Polatlı halkına şunu söylemek isterim grubumuzda kaybetmiş olmamıza  kılıf gerekçe aramıyoruz sadece hak arıyoruz hukuk arıyoruz .  Eşit ve adil bir şekilde yapılan seçime elbette itiraz etmek bize yakışacak bir durum değil. Ama burada var tek tek belirlenmiş buna rağmen  itirazlara ret verilmesi ilçe seçim kurulu hakimin kararıdır. Elbette adalete saygımız var  bir üst makadama  bu gerekçeleri taşıyacağız” dedi.

OYUN GİZLİLİĞİ ESAS DEĞİL MİDİR HANİ OY NAMUSTU?

“Bir başka eleştiri ise  seçim günü mevcut odada kurulan oy kullanma kabinleri oldu. Yan yana kabinlerde kullanıldı Herkes birbirini gördü  oyun gizliliği esas değil midir. Oradaki en mahrem en namus en kıymetli olan oy verenle oy verdiği ilişkidir. nerden bakarsanız kötü bir seçim atlatılmıştır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.