KOCABAY, TİGEM’İN FAALİYETLERİNİ ANLATTI

Bu haber 01 Eylül 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, tarım ve hayvancılık noktasında yaptığı çalışmalar ile tarım sektörüne büyük katkılar sunuyor. TİGEM, sertifikalı tohum üretiminde sağladığı başarının yanı sıra özel sektörde faaliyet gösteren tohum üreticilerine de hibrit tohum üretiminde katkılar sağlıyor. Üretimde kalitenin, verimin sağlanması için birçok farklı çalışma ile hizmet etmeye devam eden TİGEM 3.6 milyon dekar arazi varlığı ile Türkiye’nin tarımına ciddi katkılar sağlıyor. TİGEM Genel Müdürü Sait Kocabay, Köy TV’de yayımlanan Toprağın Hekimleri programına katılarak TİGEM’in kuruluşundan yürüttüğü faaliyetlere kadar bir çok konuda bilgiler verdi.

3.6 MİLYON DEKAR ARAZİ VARLIĞI İLE 36 İŞLETME MEVCUT

Genel faaliyetlerin ele alındığı programda TİGEM’in arazi varlığı ve yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgiler veren Kocabay, “TİGEM’in toplam 3.6 milyon dekar arazi varlığı ile Türkiye’nin coğrafyasına dağılmış 36 işletmesi mevcut. İşletmecilik bakımından ölçek yeterliliği olmayan ve TİGEM faaliyetlerinde sertifikalı tohum ve damızlık üretiminde fazla fonksiyonel olmayan 20 işletme 330 bin dekar TİGEM arazi varlığının yaklaşık yüzde 9’una tekabül eden işletmelerimiz özel sektör yaptırımlarına açılmış uzun süreli 30 yıllığına kiraya verilmiştir. Ancak bu işletmeler kiraya verilirken tarımsal projelere dayalı olarak kiraya verilmiştir. Bu işletmeler TİGEM tarafından oluşturulan uzman ekiplerce her yıl denetleniyor. “dedi.

SERTİFİKALI VE DAMIZLIK ÜRETİMİNDE TİGEM FARKI

Kocabay, “TİGEM şuan 3.3 milyon dekar arazi varlığında 16 işletme ile faaliyet gösteriyor. Bu faaliyetler ülkemizin önemli düzeyde açığı bulunan çeşitlilikteki sertifikalı tohumların üretilmesi üstün vasıflı büyükbaş ve küçükbaş damızlığın üretilmesi ve üretilen sertifikalı tohum ve damızlıkların üretici ile buluşturulmasını sağlıyor. Şuan itibari ile yaklaşık her yıl 500 bin ton civarında dağıtılan sertifikalı buğday tohumunu yüzde 33’lük kısmını TİGEM pazara arz ediyor. özel sektör tohumculuk firmalarının büyük ölçekli izolasyon mesafesini sağlayıp tarım arazilerini sezonluk olarak kullandırma imkanı sağlıyor. Ülkemizin özel sektör tohumculuk firmalarının gelişmelerine de katkı sağlanıyor.” dedi.

14 İŞLETMEDE 5 IRKTAN DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLİĞİ FAALİYETLERİ SÜRDÜRÜLÜYOR

Kocabay, “Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapıyoruz. Şuan 14 işletmede 5 ırktan damızlık sığır yetiştiriciliği faaliyetlerini sürdürüyoruz. Her yıl ülkemiz yetiştiricilerine 3 bin ila 5 bin baş aralığında damızlık satışını gerçekleştiriyoruz. Küçükbaşta da özellikle 11 ırktan toplam 240 bin koyun varlığımızdan damızlık küçük baş yetiştiriciliğini sürdürüyoruz bunda da her yıl 24 bin baş civarında ülkemiz yetiştiricilerine üstün vasıflı damızlık tedarikini sağlıyoruz.  11 ırkın tamamı kendi yerli ırklarımız. Bunların 4 ırkı ülkemizin eskiden beri yetiştirilen ırklardan oluşturuluyor. 7 ırk ise TİGEM ile üniversiteler ve diğer araştırma kuruluşları işbirliği kapsamında ıslah sonucunda elde edilmiş ırklardan oluşuyor. Eskişehir Anadolu işletmemizde Ankara Tiftik keçisi yetiştiriciliğini sürdürüyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.