KOCA: ÜLKEMİZ DE GELİŞTİRME SÜRECİ DEVAM EDEN 17 FARKLI AŞI ADAYIMIZ BULUNMAKTADIR

Bu haber 07 Ocak 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bilimsel kapasitemiz tüm aşı türleri için araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütebilecek yetkinliktedir” ifadeleriyle aşı çalışmalarına değindi. Bakan Koca, “Yerli aşıların geldiği son durumu değerlendirmek üzere Bakanlığımızda bir toplantı daha gerçekleştirdik. Toplantıya proje sahibi hocalarımız, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanımız, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanımız, TÜBİTAK Başkanımız ve Bakanlık görevlilerimiz katıldılar. Aşı çalışmalarının tüm bileşenlerini bir araya getirerek mevcut durum değerlendirmesi yaparak geleceğe yönelik stratejileri ele aldık. Ülkemiz de geliştirme süreci devam eden 17 farklı aşı adayımız bulunmaktadır. İnsan deneyleri safhasında olan inaktif aşı adayımız Faz II insan deneylerine başlamak üzeredir. Bu aşı adayımız için Nisan ayında Faz III insan deneyleri safhasına gelerek yaygın kullanımına yönelik hazırlıklar devam etmektedir. Bunun yanı sıra 3 inaktif aşı adayı Faz I insan deneyleri aşamasındadır.

DİĞER AŞI ADAYLARIMIZ İSE KLİNİK AŞAMA ÖNCESİ ÇEŞİTLİ SAFHALARDADIR

Koca, “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz (TİTCK)  İnsan deneyleri öncesi yapılan çalışmaları inceleyerek insan deneyleri için izin vermektedir. Şu an 3 inaktif aşı adayın, TİTCK’ya insan deneyleri için izin müracaatı yapmış ve insan deneylerine başlayabilecek safhaya gelmiştir. İlki adanövirüs temelli aşı adayımız da klinik öncesi aşamaları tamamlayarak TİTCK’ya müracaatını yapmıştır. Dünya’da da bir ilk olma özelliği olan Virüs Benzeri Parçacık (VLP) aşı adayımız da araştırma ürününü elde etme aşamasına gelmiş ve yakında insan deneyleri için izne müracaat edecek aşamaya gelmiştir. Diğer aşı adaylarımız ise klinik aşama öncesi çeşitli safhalardadır” dedi.

AŞI ADAYLARIMIZI İNSAN DENEYLERİ SAFHASINDA DEĞERLENDİREBİLECEK SEVİYEDEDİR

Koca, “ Ülkemizde aşı üretimini gerçekleştirebilecek tüm tesislerin incelemeleri tamamlanarak İyi Üretim Uygulamalar (GMP) sertifikasyonu işlemleri tamamlanmıştır. Kurumlarımız aşı adaylarımızın hızla hayata geçmesi için var gücüyle çalışmaya devam etmektedir. Ülkemizin bilimsel kapasitesi tüm aşı türleri için araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütebilecek yetkinliktedir. Ülkemizin klinik araştırma tecrübesi aşı adaylarımızı insan deneyleri safhasında değerlendirebilecek seviyededir. Aziz Vatandaşlarım, Ülkemizin bilimsel ve teknik alt yapısı, bilim insanlarımızın azim ve gayretinin bize en iyi aşıları kazandıracağına inanıyorum. Kamu, tüm kaynaklar ile aşı adaylarımızı yaygın kullanılır hale getirmek için seferber edilmiştir” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.