KOBİ’LERİN SORULARI YANITLANACAK

Bu haber 15 Eylül 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı organize Sanayi Bölgesinden yapılan açıklamaya göre, bugün saat 14.00’da Kişisel Verilerin Korunması (KVKK) ve VERBİS Kaydı Bilgilendirme Semineri yapılacağı aktarıldı. Seminere katılım adresine ise http://webinar.tobb.org.tr’den ulaşılacak olup, Tüm üyelere katılım ücretsizdir ifadesi yer aldı. Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde gerçekleştirilecek olan seminerde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve bu kapsamda KOBİ’lerin yükümlülükleri hakkında bilgi verilecek ve son kayıt tarihi büyük ve orta ölçekli işletmeler için 30 Eylül 2020 mikro ve küçük ölçekli işletmeler için 31 Mart 2021 olan VERBİS kaydı anlatılacak olup, seminer sonunda KOBİ’lerin konu hakkında soruları cevaplandırılacak.

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU NEDİR?

7 Nisan 2016 tarih ve 29 bin 677 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kişisel Verileri Koruma Kanunu, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmalı üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemektir. Özel sektörde faaliyet gösteren kuruluşlar ile kamu kurum ve kuruluşları arasında ayrım gözetmeksizin kişisel veri işleyen tüm kurum ve kuruluşların Kişisel Verileri Koruma Kanununa uyması gerekmektedir. Söz konusu Kanunu’nun 16. Maddesine göre VERBIS’e (Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi) kayıt zorunludur.

VERBİS’İN SON KAYIT TARİHİ

Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları için 30 Eylül Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilançosu 25 milyon TL’ den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları için 31 Mart 2021’dir. Kanunun getirdiği yükümlülükleri yerine getirmeyenler hakkında idari para cezaları düzenlenmiş olup Veri Sorumluları Siciline kayıt ve bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket edenler hakkında 20 bin Türk Lirasından 1 MilyonTürk Lirasına kadar idari para cezası verilebilmektedir.Haber/İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.