Kızılcahamam'ın 18 km kuzeyinde, Güvem'e 2 km mesafedeki Seyhamamı Kaplıcaları'nın, Alman Orduları tarafından Haçlı Seferleri sırasında inşa edildiği söyleniyor.

Kızılcahamam'ın Tarihi Hamamını Biliyor Musunuz: İşte Seyhamamı Kaplıcaları

Kilise adını taşıyan köyün ismi, Candaroğlu Beyleri döneminde (XV. yüzyılın ikinci yarısı) yıkılan eski Bizans kilisesinden gelmektedir. İskender Bey zamanında bu kilisenin yerine bir cami inşa edilmiştir. Bu cami zaman içinde birkaç kez restore edilmiş ve 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından orijinal haline uygun bir şekilde yeniden inşa edilmiştir.

Osmanlı alimi Ali Cevad, Seyhamamı'ndan "Sek Hamamı" olarak bahseder.

1943 Çerkeş depremi sırasında hasar gören tesisler, küçük bir onarımla yeniden kullanılabilir hale getirilmiş ve uzun bir süre boyunca ilkel bir şekilde kalmıştır.

Ankara Kalesi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyor Ankara Kalesi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyor

Hamamenin bir özelliği de termal suyun düşük bir sıcaklıkta doğal bir havuzda toplanmasıdır.

Seyhamamı ve çevresinde, bölgede yaygın olan ikinci aşama volkanizmasının proklastikleri (tüf, tüfit, aglomera) ve andezitik lavlar gibi lavlar bulunur.

Seyhamamı kaynağı, Hamamderesi boyunca uzanan K-G yönlü bir fay ile buna dik yönde (D-B) uzanan bir fayın kesişme noktasında yüzeye çıkar. Suyun çıktığı yerde hamam inşa edilmiştir ve suyun yüzey sıcaklığı 44 °C'dir.

Seyhamamı kaplıcası ve sıcak su kaynağı, Kızılcahamam kaplıcaları ve maden suları gibi bir mekanizma ile oluşmaktadır. Yani Kızılcahamam bölgesindeki tüm sıcak su kaynakları büyük bir bütünün parçalarıdır.

Sey Hamamı hangi sağlık sorunlarına iyi gelir?

Sey Hamamı kaplıca suyu; romatizma, eklem ağrıları, kireçlenme, mide-bağırsak hastalıkları, kalp, kan dolaşımı, safra kesesi rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları, beslenme bozuklukları ve sinirsel rahatsızlıkların yanı sıra fiziksel ve ruhsal yorgunluklara iyi gelmektedir.

Sey Hamamı hangi köyde bulunur?

Araştırma alanı olarak seçilen Kızılcahamam-Sey Kaplıcaları, İç Anadolu Bölgesi'nin kuzey bölümünde, Kızılcahamam ilçesinin 12 km kuzeybatısında, Güvem Nahiyesi sınırları içinde, Yukarı Kise Köyü yakınlarında yer almaktadır.