Ailelere 'sharenting' uyarısı! Türkiye'de giderek yaygınlaşıyor... Ailelere 'sharenting' uyarısı! Türkiye'de giderek yaygınlaşıyor...

Türk Kızılay, Yetim Destek Programı kapsamında, 6 Şubat depremlerinden etkilenen 532 çocuğa yardım eli uzattı. 2021 yılından bu yana uygulanan bu program, Türkiye genelinde doğal afetler, savaş, hastalık ve diğer sebeplerle babasını kaybetmiş, reşit olmayan ihtiyaç sahibi çocuklar ve annelerine yönelik destek sağlıyor. 

Kızılay'dan Deprem Bölgesindeki 532 Yetim Çocuğa Yardım Eli!  (3)

Yetim Destek Programı, ülke genelinde 23 ilde toplam 876 yetim çocuk ve gence uzun vadeli destek sunmayı amaçlıyor. Program kapsamında çocuklara ve gençlere; yetim harçlığı, öğrenim desteği, kariyer danışmanlığı, mentorluk, sosyal etkinlikler ve psikososyal destek sağlanıyor. Ayrıca, yetim çocuklar ve annelerinin ilgi alanları tespit edilerek bu alanlarda eğitim ve staj programları yoluyla istihdam imkanları oluşturulması planlanıyor. 

Kızılay'dan Deprem Bölgesindeki 532 Yetim Çocuğa Yardım Eli!  (2)

KIZILAY DEPREM BÖLGESİNDE UMUT OLDU 

Kızılay, depremden etkilenen 6 ilde yaşayan 532 çocuğa düzenli yardımda bulunarak, her çocuk için aylık 2 bin lira ödeme yapıyor. Bu destekler, çocuklar 23 yaşına gelene kadar devam edecek. Ayrıca, program kapsamında tek seferlik nakdi yardımlar da sunuluyor. Bugüne kadar toplam 3 bin 253 çocuğa yaklaşık 18 milyon lira nakdi destek sağlandı. Anne ve çocukları ön planda tutan bu çok yönlü programın, 2030 yılına kadar yaygınlaştırılması hedefleniyor. Türk Kızılay, Yetim Destek Programı ile deprem bölgesindeki çocukların yaşamlarına dokunarak, onların geleceğine umut olmaya devam ediyor. 

Kaynak: İHA