KIYMAZ: KREDİLER 3 AY SÜRE İLE ERTELENDİ

Bu haber 27 Temmuz 2020 saat 8:41 'de eklendi.

Polatlı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz Esnaf ve sanatkarı yakından ilgilendiren Kredilerin 3 ay ötelenmesi ve yapılandırma konusunda açıklamalarda bulunarak şunları söyledi. Kıymaz, “Esnaf ve Sanatkar kardeşlerim, hepimizin bildiği gibi ülkemizi de etkisi altına alan COVİD – 19 Salgınından ekonomik olarak en çok zarar gören kesim siz, esnaf ve sanatkarımız olmuştur. Yaşanan bu sıkıntılı günlerde maalesef, İşlerinizin durduğu, dükkanlarınızın kapandığı günleri de gördük” dedi.

ESNAFIMIZ NEFES ALMIŞTIR

 Kıymaz, “Bu dönemde Esnaf ve Sanatkarımıza en büyük destek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmiştir. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı “Ekonomi İstikrar Kalkanı” Paketiyle esnaf ve sanatkarımıza kooperatiflerimiz aracılığı ile Halk Bankası tarafından verilen krediler 3 Ay süre ile ertelenmiş Esnaf ve Sanatkarımız rahat bir nefes almıştır. Esnaf ve sanatkarımızın zorlu süreci atlatması için Halk Bankası ve Kooperatiflerimiz aracılığı ile Esnaflarımıza 25bin TL kredi ve 25 bin Kredi kartı verilmiş, Dükkanı kapalı olan esnafımız nefes almıştır” dedi.

KREDİLER 3 AY DAHA ERTELENMİŞ

 Kıymaz, “Esnaf ve Sanatkar kardeşlerim; Yeni yeni toparlanma aşamasında olan Esnafımızın yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Bu doğrultuda TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül ile yapmış olduğumuz görüşmelerde sizlerin içinde bulunduğu sıkıntılı süreç hakkında bilgiler verdik, taleplerimizi dile getirdik. Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül’ün önderliğinde yapılan çalışmalar neticesinde, 30 Haziranve öncesi Esnaf Kefalet Kooperatifleri kefaleti ile Halk Bankasından kullanılmış olan kredilerin üç ay daha ertelenmesine ilişkin Cumhurbaşkanımızın kararı yürürlüğe girmiştir ” dedi.

TAAHHÜTNAME İMZALANMASI GEREKİYOR

 Kıymaz, “Kredi ötelemesi talebinde bulunacak esnaflarımızın Kooperatifimize gelerek Taahhütname imzalaması gerekmektedir. Ertelemeden faydalanan Esnaf ve Sanatkarımızın yanında çalıştırmış olduğu personelini azaltmayacağına dair Taahhütname vermesi gerekmektedir. Bu Taahhütler Kooperatifimizce alınarak toplu bir şekilde ilgili banka şubesine 30 Eylül tarihine kadar teslim edilecektir. Alınan bu karar ile 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 30 Eylül tarihi arasında bulunan kredi ödemeleri 3 Ay süre ile ertelenmiştir ” dedi.

 KALAN TAKSİTLER ÖTELENDİ

 Kıymaz, “Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ödenecek taksitleri anapara ve faiz tutarları ile birlikte kalan taksitlere ilave edilmek suretiyle ötelenmiştir. Esnafımıza nefes aldıracak bu karardan dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetimize ve TESKOMB Genel Başkanımız Abdülkadir Akgül’e teşekkür eder, kararın esnafımıza hayırlı olmasını dileriz” dedi.

 KREDİ BORÇLARINA YAPILANDIRMA GELDİ

 Kıymaz, “ Pandemi sürecinin şüphesiz en çok etkilediği kesim olan esnaf ve sanatkarımızın, takibe düşen kredi borçları için sizlerin de bildiği gibi yapılandırma imkanı getirilmişti. Zor durumda olan Esnaf ve Sanatkarımızın yaşanan Pandemi sürecini en az hasar ile atlatması için Esnafımıza yapılandırma imkanı sunulması sağlamış ve Esnafımız temerrüte düşen borçlarını yapılandırarak rahat bir nefes aldı” dedi.

 KOOPERATİF TAKİBİNDEKİ ASIL ALACAK

 Kıymaz, “ 30 Haziran (dahil) ve bu tarihinden önce kredi borcu kooperatif takibine intikal eden ortaklarımızın 31 Ağustos tarihine kadar kooperatifimize başvurmaları halinde kooperatif takibindeki asıl alacak tutarına hiçbir gecikme faiz hesabı yapılmayacak olup, borç (asıl alacak) Peşin ödenmesi durumunda gecikme faizi alınmadan tahsil edilecektir. Diğer yandan 30 Haziran tarihinden sonra kooperatif takibine intikal eden borçlar yapılandırma kapsamı dışında tutulacaktır” dedi.

24 AYA KADAR TAKSİTLENDİREBİLECEK

 Kıymaz, “Kıymetli Esnaf ve Sanatkarımız, 30 Haziran tarihinden (bu tarih dahil olmak üzere) önce kredi borcu kooperatif takibine intikal etmiş ortaklarımızın 31 Ağustos tarihine kadar kooperatifimize başvurmaları halinde yapılandırma talebinde bulunabilecekler. Borcunu tek seferde ödeyemeyecek olan Esnaf ve Sanatkarımız ilk taksiti peşin ödemek kaydıyla borcunu 24 aya kadar taksitlendirebilecek” dedi.

YÜZDE 10 FAİZ UYGULANACAK

 Kıymaz, “ Ortaklarımız borçlarından asıl alacak tutarına ek olarak yapılandırma tarihinden itibaren yıllık yüzde 10 faiz uygulanmak şartıyla 24 Aya kadar taksitlendirme yapabilecek. Yapılandırma yapan ortaklarımızdan ilk taksit peşin olarak tahsil edilecektir. Üst üste 3 taksit ödenmemesi durumunda yapılandırma bozulacaktır. Esnaf ve Sanatkarımızın zor günlerden geçtiği bu dönemde yapılandırma kolaylığı sunan Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdülkadir Akgül’e esnaf ve sanatkarımız adına teşekkür ediyoruz” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.