KIYMAZ: ESNAF AYAKTA DURURSA, EKONOMİ YAŞAR, TOPLUM GÜÇLENİR

Bu haber 24 Ağustos 2021 saat 7:00 'de eklendi.

Polatlı’da yaptığı etkinlikler, düzenlediği projeler ve esnaflara yönelik desteleriyle bilinen Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bakanı Ertuğrul Kıymaz, “Esnaflık ve zanaatkarlığın toplumun olmazsa olmazı” olduğunu söyleyerek ahilik kültürünün zayıflamasına izin verilmemesi ve kuşaktan kuşağa nesilden nesile aktarılması gerektiğinini altını çizdi. Göreve geldiği günden bugüne kadar en önemli işerinin esnaf ve sanatkarın yaşaması ayakta durması olduğunu, ahilik sisteminin devamı niteliğindeki mesleki eğitime ve ahilik kültürüne verilen önemin artması gerektiğini vurgulayan Başkan Kıymaz,“Kullanımların ve alışkanlıkların zamanla değişmesi nedeniyle zanaatkârlık, meslek edinme merakı da maalesef azalıyor. Aksine mesleki eğitime, çıraklık, kalfalık ve ustalığa her zamankinden daha çok gereksinim var” dedi.

AHİLİK KÜLTÜRÜ VE ESNAFLIK OLMAZSA OLMAZIMIZ

Ahiliğin yalnızca ekonomik olarak düşünülmemesi, sosyal toplumun olmazsa olmazlarından biri olduğunu hatırlatan Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bakanı Ertuğrul Kıymaz, “Herkes çocuğunun beyaz yakalı olmasını ister fakat bir zanaat öğrenmek, altın bilezik gibi ömür boyu hayat kurtarır. Ülkemizin her türlü meslekten vatandaşa ihtiyacı var. Esnaflık hem sosyal hem de ticari olarak ekonomimizin ve toplumumuzun olmazsa olmazıdır. Bakım, tamir, onarım yerine kullan-at, eskiyince değiştir gibi alışkanlıklar zanaatın azalmasına yol açıyor. Ticari hayattaki haksız rekabetler, büyük sermayenin kuralsızlıkları nedeniyle esnafımız zorluklar yaşıyor. Yüzyıllardır süregelen ahilik kültürümüz gücü ve dayanışması maalesef ticari hayattaki kuralsızlıklar nedeniyle azalıyor. Hâlbuki ahilik, esnaflık yalnızca ekonomik olarak değil toplumun sosyal ve olmazsa olmaz bir zinciridir” diye konuştu.

ESNAF AYAKTA DURURSA EKONOMİ YAŞAR TOPLUM YAŞAR

Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bakanı Ertuğrul Kıymaz, görev geldiği günden bugüne kadar en önemli işinin esnaf ve sanatkarın varlığını devam ettirmesi olduğunu ve bunun için var güçleriyle çalıştıklarını dile getirdi. Polatlı Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin çıtasını her geçen yıl daha da ileriye taşan, ortak sayısından, krediden faydalanan esnaf sayısına, en önemlisi de kridelirin geri dönüşümünün neredeyse tamamen sağlandığı Ertuğrul Kıymaz başkanlığında ki Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi bu yönüyle de Türkiye’deki kooperatifler içinde örnek gösterilen bir kooperatif anlayışına ve yönetim şekline sahip.

MESLEKİ EĞİTİME VERİLEN DEĞERİN ARTMASINI DİLİYORUZ

Önceki yıllarda kalfalık ve ustalık belgesi alanların Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması almasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirten Başkan Kıymaz, “1986’dan bu yana kalfalık, ustalık ve usta öğretici belgeleri verilen mesleki eğitim merkezlerinde, önceki yıllarda bu belgelere sahip kişilere kalan dersleri tamamlayarak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması verilmesi, mesleki eğitim için çok umut verici sevindirici bir gelişme. Bu telafi eğitiminden 20 bin ustamız diplomasını aldı. Yapılan çalışmadan dolayı Milli Eğitim Bakanlığı’na camiamız adına teşekkürlerimi iletiyorum. Bunun gibi gelişme ve yönlendirmelerin, yani mesleki eğitime verilen değerin daha fazla artmasını diliyoruz” şeklinde söyledi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.