Kıymaz ekonomi istikrar kalkanını değerlendirdi

Bu haber 24 Mart 2020 saat 8:46 'de eklendi.

“Değerli Esnaf ve Sanatkar kardeşlerim malumunuz Ülkemiz ve Dünya genelinde yaşanan Corona Virüs salgını tüm Dünya’yı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz yönde etkilemiştir” diyen S. S. Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim ve Denetim Kurulu adına Başkan Ertuğrul Kıymaz açıklamada bulundu.
EKONOMİ İSTİKRAR KALKANI
S. S. Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim ve Denetim Kurulu Başkan Ertuğrul Kıymaz; “Esnaf camiamızın bu sıkıntılı dönemden en az hasar ile kurtulması adına biz Esnaf teşkilatları olarak görüş ve önerilerimizi yetkili mecralara aktarmıştık. Dünya’yı etkisi altına alan Corona Virüs Salgını dolayısıyla Ülkemiz ekonomisinde meydana gelen olumsuz etkileri en aza indirgemek için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde yapılan toplantılar akabinde “Ekonomi İstikrar Kalkanı” adı verilen Destek paketi açıklanmıştır. Esnaf ve sanatkarlarımızın kullandıkları kredilerin nisan, mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecektir. Bu çerçevede Esnaf ve Sanatkarımızı yakından ilgilendiren ve devreye sokulacak tedbirler şu şekilde sıralanmaktadır.”
KIYMAZ: MUHTASAR VE KDV TEVKİFATI İLE SGK PRİM ÖDEMELERİ ERTELENECEK
Kıymaz; “Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârlarımızın Halkbank aracılığıyla Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinden kullandıkları kredi borçları, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek. Corona Virüs salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan esnaf ve sanatkarların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak. Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecek. Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen esnaf ve sanatkârlarımızın kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacak. Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren muhtasar beyannamelerin süreleri 3 ay ertelenecek.”
ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ DEVAM EDECEK
S. S. Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim ve Denetim Kurulu Başkan Ertuğrul Kıymaz; “Asgari ücret desteği devam edecek. Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirken, işverenlerin de maliyeti azaltılmış olacak. “Esnaf ve Sanatkarımızın bu sıkıntılı dönemden en az hasar ile çıkması için yapılan çalışmalardan dolayı başta Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve TESKOMB Genel başkanımız Abdulkadir Akgül’e alınan tedbir ve desteklerden dolayı teşekkür ediyor, bu sıkıntılı süreci biran evvel atlatmayı Yüce Allah’tan diliyoruz. Değerli Kooperatif Ortaklarımız Nisan, Mayıs ve Haziran Aylarında günü gelen Kredi taksitlerinizi Corona virüsü salgınından ötürü yaşanan ekonomik sıkıntılardan ötürü ödeyemeceğinizi kooperatifimize gelerek bildirmenizi önemle rica ederim.”
KIYMAZ: SIKINTILI SÜRECİ BİR AN EVVEL ATLATMAMIZI YÜCE
ALLAH’TAN NİYAZ EDİYORUM
Ertuğrul Kıymaz son olarak; “Son olarak özellikle 65 Yaş üstü kooperatif ortaklarımız ve kıymetli hemşerilerimizin sokağa çıkmamaya özen göstermelerini rica ediyor, içerisinde bulunduğumuz sıkıntılı süreci biran evvel atlatmamızı Yüce Allah’tan niyaz ediyor tüm Polatlılı hemşerilerimize sağlıklı günler diliyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.