Kırsal Kalkınma Projelerine Hibe Desteği Verilecek

Bu haber 06 Ağustos 2019 saat 9:57 'de eklendi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burhanettin Sütçü, Kırsal Kalkınma Destekleri 13. etap başvurularının başladığını duyurdu.

Kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak amacıyla yapılacak yatırımlara yönelik hibe tutarları açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, 2019 yılı Kırsal Kalkınma Destekleri̇ tebliği  hakkında bir açıklama yaptı. Sütçü; “Program ile ilgilenen gerçek ve tüzel kişiler,  Elektronik ağ üzerinden (www.tarim.gov.tr) müracaatlarını yaparak, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne, tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan proje tekliflerini, tebliğin yayım tarihinden itibaren 60 gün içerisinde (son başvuru tarihi 30 Eylül 2019’a kadar) İl Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.”dedi.

Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğde yer alan başvuru esasları ise şöyle; 18/4/2006 tarihli ve 5488 sayılı Tarım Kanunu, 22/2/2016 tarihli ve 2016/8541 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesine İlişkin hazırlana Tebliğ (Tebliğ No:2019/30) 02.08.2019 tarihli 30850 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu Çerçevede 2019 yılı başvuruları alınacaktır.

UYGULAMA İLLERİNİN YATIRIM KONULARI

Program çerçevesinde 81 ilde; Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Soğuk hava deposu, Çelik silo, Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera, Yenilenebilir enerji üretim tesisleri, Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm yatırımları, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları, hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

EKONOMİK YATIRIM KONULARINDA YATIRIM TUTARI VE DESTEKLEME ORANI

1Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı; Başvuruda bulunanların tarımsal amaçlı kooperatifler ve birlikler veya tüzel kişiler olması halinde, 8 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen yatırım konularında hibeye esas proje tutarı; yatırım niteliği yeni tesis olan başvurulardan 2.500.000 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 1.750.000 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 1.250.000 Türk Lirası,  Başvuruda bulunanların gerçek kişiler olması halinde, 8 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen yatırım konularında; yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 1.250.000 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 1.000.000 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 750.000 Türk Lirası, üst limitini geçemez.

(Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; 8 inci maddenin ikinci fıkrasında belirtilen yatırım konularında hibeye esas proje tutarı 500.000 Türk Lirası üst limitini geçemez. Hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 50.000 Türk Lirası’dır. Bu limitin altındaki başvurular kabul edilmez. Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer %50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri temin etmekle yükümlüdür. Proje bütçesi KDV (Katma Değer Vergisi) hariç hazırlanır. Proje toplam tutarının; bu maddede belirlenen hibeye esas proje tutarını aşması durumunda, artan kısma ait işlerin proje sahiplerince ayni katkı olarak finanse edilmesi ve yatırım süresi içerisinde tamamlanması gerekir. Bu durumun hibe başvurusu ile beraber taahhüt edilmesi şarttır

SON BAŞVURU TARİHİ; 30 EYLÜL

Program ile ilgilenen gerçek ve tüzel kişiler,  Elektronik ağ üzerinden (www.tarim.gov.tr) müracaatlarını yaparak, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne, tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan proje tekliflerini, tebliğin yayım tarihinden itibaren 60 gün içerisinde (son başvuru tarihi 30 Eylül 2019’a kadar) İl Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

Polatlı Postası
Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.