KIRSAL KALKINMA HİBE DESTEKLERİNDE BAŞVURULAR BAŞLADI

Bu haber 09 Aralık 2022 saat 9:29 'de eklendi.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) çerçevesinde tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ile kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Destek başvuruları bugün başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanacak olan destek başvuruları 10 Şubat 2023 tarihinde sona erecek.

EKONOMİK YATIRIM KONULARI

1-Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar
2-Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar.
3-Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımına İlişkin Yatırımlar
4-Su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar
5-Hayvansal ve bitkisel orijinli gübrenin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar
Ekonomik Yatırım konularında hibeye esas proje tutarları açıkandı. Buna göre;  Hibeye esas proje tutarları; Yeni tesis başvurularında, 7.000.000 TL, tamamlama başvurularında 5.000.000 TL kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon başvurularında 4.000.000 TL’ye yükseltilmiştir. Hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 1.000.001 TL’dir. Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilecektir.

DESTEK BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Başvurular 09.12.2022 – 10.02.2023 tarihleri arasında veri giriş sisteminden yapılacaktır. Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırım Konuları (B İş Planı): Aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar, bilişim sistemleri ve eğitimi, el sanatları ve katma değerli ürünler, ipek böceği yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği, tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine parkları, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yatırımları,

KIRSAL EKONOMİK ALTYAPI YATIRIM KONULARI (A İŞ PLANI)

Makine Ekipman Alımı Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırım Konularında Hibeye Esas Proje Tutarı; Hibeye Esas Proje Tutarları; Uygulanacak proje başvuruları “A İş Planı” ve “B İş Planı” olarak iki kısma ayrılmıştır. -A İş Planı ile; mevcut tarımsal işletmelerin Makine-Ekipman İhtiyaçlarını Hibeye Esas Proje Tutarı 5.000 TL-500.000 TL arasında olacaktır. -B İş Planı çerçevesinde gerçekleştirilecek başvurularda Hibeye esas Proje üst limiti 1.000.000 TL’dir. Hibeye esas proje tutarı alt limiti 50.000 TL’dir. – Hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecektir.

BAŞVURU SAHİPLERİNDE ARANAN ÖZELLİKLER

Proje başvurularında çiftçi kayıt sistemine veya Bakanlık tarafından oluşturulmuş diğer kayıt sistemlerine kayıtlı gerçek ve tüzel kişiler başvuru yapabilir. A iş planı çerçevesinde proje sunacakların son başvuru tarihinden önce en az 1 (bir) yıldır söz konusu sistemlere kayıtlı olması gerekmektedir. Kollektif, Limited ve Anonim Şirketler, Tarımsal Amaçlı Kooperatifler, Tarım Satış Kooperatifleri, Islah Amaçlı Yetiştirici Birlikleri ve Tarımsal Üretici Birlikleri iktisadi teşekkülleri tüzel kişilik olarak başvurabilirler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.