KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ ARTIRILDI

Bu haber 12 Ekim 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ve “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” 9 Ekim 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

DESTEK ÜST LİMİTLERİ YÜKSELTİLDİ

Tebliğ, 2021-2022 döneminde kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticilerce kullanımının yaygınlaştırılması için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esasları içeriyor. Değişiklikle, yatırım niteliği “yeni tesis” olan proje başvurularında hibeye esas proje tutarı 3 milyon liradan 3,5 milyon liraya yükseltildi. Yatırım niteliği “tamamlama” olan proje başvurularında hibeye esas proje tutarı 2,5 milyon liraya çıkarıldı. Yatırım niteliği “kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon” olan proje başvurularında hibeye esas proje tutarı daha önce 1,5 milyon lira iken 2 milyon lira üst limit oldu. Bu dönemde başvurularda uygulanacak asil ve yedek uygulaması sayesinde, uygulamaya hak kazanmış ancak çeşitli nedenlerle hayata geçirilmeyecek yatırımlar yerine yeni yatırımların gerçekleştirilmesi sağlanacak. Geçmiş dönemlerde hibe desteğinden faydalanmış yatırımcılardan üç yılını dolduranlara, teknolojilerini yenileyebilme imkanı sunmak için desteklere tekrar başvuru hakkı tanındı. Bu kapsamda bütçe imkanları artırılarak faaliyete geçirilen projelerin en son teknolojik imkanları kullanarak hayata geçirilmeleri planlandı.

PROJE BAŞVURULARI İKİYE AYRILDI

“Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, 2021-2022 döneminde kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlanması için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirliyor. Değişiklikle, uygulanacak proje başvuruları “A iş planı” ve “B iş planı” olarak iki kısma ayrıldı. A iş planıyla mevcut tarımsal işletmelerin makine-ekipman ihtiyaçlarının, hibeye esas proje tutarı 300 bin liraya kadar olacak şekilde karşılanması öngörüldü. Başvurulardaki asil ve yedek uygulamasıyla geçmiş dönemlerde hibe desteğinden faydalanmış yatırımcılardan üç yılını dolduranlara ilişkin düzenleme burada da geçerli olacak. “B iş planı” kapsamında gerçekleştirilecek başvurularda hibeye esas proje üst limiti ise 500 bin liradan 600 bin liraya yükseltildi.

BAŞVURULAR GÜNCEL UYGULAMA REHBERİ YAYINLANDIKTAN SONRA BAŞLAYACAK

Destekler kapsamında Büyükbaş hayvancılık yatırımları, küçükbaş hayvancılık yatırımları, sera kurulum yatırımları, et işleme yatırımları, kesimhane yatırımları, süt işleme yatırımları, mantar üretim tesisi yatırımı, soğuk hava deposu yatırımları, gübre işleme paketleme yatırımları, mısır kurutma tesisi yatırımı, tohum eleme tesisi, meyve ve sebze işleme yatırımları, tarımsal depo yatırımları, silaj paketleme tesisi yatırımları, yenilenebilir enerji yatırımı, arıcılık yatırımlarına destekleme sağmanacak. Başvurular güncel uygulama rehberi yayınlandıktan sonra başlayacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.