Keresteciler Sitesi Esnafından Sesleniş:CADDEMİZ KAPANMASIN

Bu haber 31 Ekim 2022 saat 9:55 'de eklendi.

Yenimahalle’de son yapılan imar plan revizyonu ile kapatılması gündeme gelen Barbaros Caddesi için yol üzerinde yıllardır faaliyet gösteren esnaflar “Caddemiz Kapanmasın” çağrısında bulundu.

1951 yılında yapılan imar planı ile açılan 70 yıllık Barbaros Caddesinin şimdilerde kapanması gündemde. İlçemizde keresteciler sitesi olarak adlandırılan ticaret alanları da bu cadde üzerinde bulunuyor. Cadde aynı zamanda Polatlı Ticaret Borsasına çıkan en geniş caddelerden biri olma özelliğini taşıyor. Barbaros Caddesi aynı zamanda Konya Yolu üzerinde olması ve E-90 karayolu geçişi ile stratejik bir öneme de sahip. Yenimahalle imar planında son yapılan 1/1000’lik UİP revizyonu ile caddenin kapatılması gündeme geldi. Ağustos-Eylül aylarında askıya çıkan plana caddede ticari faaliyet gösteren mülkiyet hakkı sahipleri itiraz etti. Polatlı Belediye Meclisinin Kasım ayı meclis toplantısında itirazları görüşmesi bekleniyor. İtirazlar kabul edilmezse caddenin kapatılacağına dikkat çeken esnaflar meclis üyelerine seslendi.

 

“HAKLARIMIZ KORUNSUN, CADDEMİZ KAPATILMASIN, TİCARİ FAALİYETLERİMİZ SONLANDIRILMASIN”

Barbaros Caddesi esnafları ortak yaptıkları açıklamada şunları söyledi: “Bu caddenin kapatılmasının nedeni nedir? Polatlı’mıza ne fayda sağlayacak? Borsa yolu üzerinde olan Barbaros Caddemizin kapanması mantığa uygun değil. Buradan kaç hane geçimini sağlıyor. Burada neredeyse 60 yıllık işletmeler var. Bu caddede ömrümüz geçti. Bizler nereye gideceğiz? Bu yolun kilit taş döşeli olduğu zamanları biliriz. Barbaros Caddesi tarihi bir caddedir. Kesinlikle kapanmasını istemiyoruz. İtirazlarımızı da yaptık, mecliste kabul edilmesini bekliyoruz. Burada 40 yıllık ticaret yapılan yerler bir kısmı konut alanı olmuş, bir kısmı park alanı olmuş. Daha önceki planda yeşil alan olan yerler ticaret alanı olmuş. Buranın birkaç adım ötesine millet bahçesi yapılacak. Millet bahçesi yapılacak alana bu kadar yakın bir yere park alanı yapılmasını da anlamadık. Başka yer mi kalmadı? Bizim ticaret hayatımızı bitirmesinler, kaç ev ekmek yiyor bu caddeden. Konut alanı, park alanı başka yapılacak yer yok muydu da bizim 40-50 yılık işyerlerimiz planda değiştiriliyor, caddemiz kapatılmak isteniyor. Bu cadde aynı zamanda Ticaret Borsasına giden en geniş caddedir. Harman zamanı çiftçilerin ticaret yolu da bu caddedir. Ülkemiz ekonomisinde araç trafiği yoğunlaşırken, tüm belediyeler yoğunlaşan araç trafiğinde yol, köprü gibi hizmetleri yaparak trafik yoğunluğunu azaltmaya çalışırken bizim caddemiz kapatılmaya çalışılıyor. Önümüzdeki yıllarda bu alanda Millet bahçesi ve TOKİ konutlarının da yapılacağı biliniyor. Yenimahalle imar planı yapılaşması ile de konut alanlarının çoğalması ve ticari potansiyelin artacak olması dolayısı ile caddeye, yola, köprüye daha çok ihtiyaç varken böyle geniş bir caddenin kapatılma planı yapılmış olması hangi akla mantığa uygun?  Bu caddeyi kapatmak onlarca insanı mağdur edecek. Biz sadece haklarımızın korunmasını istiyoruz. Ticaret hayatımızı bitirmesinler, caddemizi kapatmasınlar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.