Yaşamını sokakta geçiren ya da evde beslenen ancak üşümesi dikkate alınmayan kediler, kış mevsiminde zorlu hava şartlarıyla baş başa kalabiliyor.

3 Aralık Master Şef'ten kim elendi? 2023 Bu hafta MasterChef kim gitti? 3 Aralık Master Şef'ten kim elendi? 2023 Bu hafta MasterChef kim gitti?

Havaların soğumasıyla birlikte kediler hakkında ilk akla gelen "Kediler üşür mü?" sorusu da gündem olmaya başladı.

Peki kediler üşür mü? Kediler kaç derecede üşür? İşte yanıtı...

KEDİLER ÜŞÜR MÜ?

Kediler de tüm canlılar gibi üşümeye meyillidir. Elbette üşüme oranları, sahip olduğu tüy yapısı, tüy uzunluğu ve sıklığına göre değişiklik gösterir. Fakat normal yaşam şartlarından daha düşük sıcaklıklara sahip ortamlarda kedilerin burnu, kulakları ya da patilerine dokunarak üşüyüp üşümediğini fark edebilirsiniz. 

Kedinizin üşüdüğünü daha net anlayabilmeniz için aşağıdaki belirtileri dikkate alabilirsiniz:

- Kediniz üşüdüğü zamanlarda genellikle daha sıkı sarılır, bacaklarını vücudu altına çeker ve kendini küçük hale getirir. Kıvrılmış bir şekilde uyumak ya da sıcak noktalara yönelmek üşüdüğü anlamına gelebilir.

- Kedinizin vücudu titriyorsa, bunun sebebi genel olarak soğuk hava sebebiyle olabilir. Titreme, vücut ısısını artırmak için bir tepki olarak meydana gelir.

- Üşüyen bir kedi genel olarak daha az hareketli olur ve uyuşuk hale bürünmektedir. Oyun oynamama ya da enerjik olmama gibi semptomlar gözlenebilir.

- Patili dostunuzun soğuk hava koşullarına dair daha dirençli olması için kedi vitaminleri ve ek besinleri takviyesi verebilirsiniz.

KEDİLER KAÇ DERECE ÜŞÜR?

Kedilerin üşümeye başladığı sıcaklık genel olarak 4 ila 10°C aralığındadır. 

Fakat bu durum kedi ırkı, tüy yapısı, yaş ve genel sağlık durumu gibi faktörlere göre değişkenlik gösterebilir